מקורות ההשראה של טולקין על קצה המזלג

מקורות ההשראה של טולקין הם רבים ומגוונים, ועל מנת לפרט את כולם צריך ספר ולא ספר דק.

ראשית, כשאנו מדברים על מקורות השראה, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו -השראה למה? האם מקורות ההשראה להוביט? לשר הטבעות? לסילמריליון? לשירי טום בומבדיל? לפי ההבנה שלי, קשה לחלק את היצירות של טולקין והרבה מאד רעיונות קיימים ביצירות שונות. כך למשל מוטיב המסע בזמן, שהושפע מסיפורי מסע בזמן שטולקין קרא בנוסף לתיאוריות שונות של מסע בזמן שהוא הכיר.  קיים גם ב'מסמכי מועדון הרעיונות' – סיפור שהיווה את הגרעין של נומנור וגם בשר הטבעות במספר מקומות. כפי שהדגימה בכשרון רב ורילין פלייגר בספרה A Question of Time.

לפיכך אני אפטור את עצמי מהשאלה 'מקור השראה לאיזו יצירה'. לדעתי, כפי שהסברתי בסדרת המאמרים שלי על טום בומבדיל, אפשר וכדאי לדבר על זרם היצירה של טולקין כזרם מאוחד אחד – לא מגוון של יצירות נפרדות אלא זרם יצירתי אחד.

נחזור לעניין מקורות ההשראה. חשוב להבין שטולקין יצר במהלך רוב חייו. את הסילמריליון המוקדם, מה שמוצג בכרכי H.o.M.E 1-2  הוא החל לכתוב בשנות ה-20 המוקדמות שלו. את ההוביט הוא החל לכתוב ב-1933 כאשר הוא היה בשנות ה-30 המאוחרות שלו. שר הטבעות החל להכתב כאשר הוא היה בן 40 לערך והסילמריליון של שנות ה-50, המורכב יותר, נכתב כאשר הוא היה בן למעלה מ-50 שנה. את השירים שמופיעים בטום בומבדיל הוא כתב בתקופה שאורכה עולה על כמה עשורים. מקורות ההשראה של טולקין הצעיר, זה שהיה רק באמצע התואר שלו, שונים לחלוטין מאלו של טולקין הבוגר יותר שכבר דעתו התגבשה בנוגע להרבה נושאים.

אני אדגים באמצעות סופר אחד ששמו הוא אנדרו לאנג. אנדרו לאנג פרסם בסוף המאה ה-19 סדרת ספרים שנקראה 'סיפורי הפיות'. אחד מספרי ילדותו האהובים ביותר של טולקין הוא 'ספר הפיות האדום' המכיל סיפורי עם ואגדות מתומצתות בגרסה המיועדת לילדים. טולקין זכר וחיבב את לאנג, אך בבגרותו הוא גילה לאחר קריאה חוזרת שהוא דווקא די מתעב את לאנג ובז לפועלו הספרותי.
דוגמא נוספת להשתנות הטעם הספרותי של טולקין הוא ביחס שלו לבני הלילית. אחת מהפואמות שטולקין התחרט עליהן יותר מכל היא Goblin feet. את הפואמה אתה יכול למצוא במאמר שלי כאן. בפואמה טולקין מספר בהתלהבות ובהתרגשות על הגובלינים (במקרה הזה לא יציריו של מלקור אלא פיות) הקטנים והחמודים. בערך באותו הזמן הוא כתב את הסילמריליון המוקדם שהזכרתי קודם לכן ושם הוא אף מבצע קישור בין הפיות הקטנות והחמודות שהוזכרו ביצירות ספרותיות מאוחרות יותר לבין הפיות הגדולות והשונות של האגדות האירופאיות המוקדמות יותר. לאחר מכן, הוא התנער מאותו קישור, חש בטוח יותר בטעמו הספרותי והחל לבוז לאותן פיות עדינות וחמדמדות. הוא העדיף הרבה יותר את הדימוי העתיק יותר של הפיות – כעת ה-Elves העתיקים והנוגים שמוכרים יותר לנו.

בנוסף להשתנות טעמו הספרותי של טולקין במהלך השנים, חשוב לנו לזכור שהוא לא חי באיזה מגדל שן ומבודד מהעולם או חי רק בקרב המילייה האמנותי של אותם הימים. טולקין חי חיים מלאים ועשירים. בנוסף לילדות קשה, התייתמות מוקדמות הוא גם צבר חוויות ממלחמת העולם הראשונה, בה הוא השתתף כחייל, שהשפיעו מאד על יצירותיו. טולקין היה גם אבא לארבע ילדים, היה שותף לאינקלינגס והושפע מהחברים השונים בו – כמו לואיס ו-ווליאמס. וגם חווה את מלחמת העולם השניה – הפעם בעורף כאשר בנו משרת כטייס בחיל האוויר בצפון אפריקה. כל אותן חוויות השפיעו עליו באופן עמוק.

ובסוף בסוף חשוב לציין שטולקין היה פרופסור שהשכלתו היתה רחבה מאד. הוא קרא המון יצירות וטקסטים מכל מיני תקופות. הכיר לא מעט שפות. וכן תרגם טקסטים ושירים.

כל העובדות האלו גורמות לכך שמלאכת פענוח המקורות של טולקין היא גם קלה וגם קשה. כל מי שהוא איש תרבות יזהה על נקלה בקריאת שר הטבעות שלל מקורות, רעיונות והשפעות. מצד שני, אי אפשר למפות את כל מקורות ההשראה של טולקין. בגלל זה גם יצאו כל כך הרבה ספרי מחקר על טולקין (למעלה מ-1,000) וברבים מהם יש רעיונות ופרשנויות מקוריות.

לפיכך הדבר הכי טוב שאני אוכל לעשות הוא למפות את מקורות ההשראה של טולקין ולתת כמה דוגמאות מכל ענף או ספרי מחקר שדנים בכך.

השפעה דתית:

טולקין היה נוצרי קתולי וההשפעה של הדת על יצירותיו היא רבה. בשונה מלואיס הוא תיעב אלגוריות דתיות גסות. אך אפילו בשר הטבעות מופיעים מזמורי תפילה נוצריים (כן, כן). ספרו של פירס: Tolkien: Man and myth מכסה את הנושא בצורה נהדרת.

השפעת מאורעות חיים:

מכל מאורעות חייו, מלחמת העולם הראשונה השפיעה מאד על טולקין. ישנו מאמר בנומנור שמדגים יפה את ההשפעה הזו. לקריאה נוספת ניתן לקרוא את ספרו של Garth:
Tolkien and the Great war
על האינקלינגס ניתן לקרוא בספרו של קרפנטר ששמו הוא ה-Inklings.  מומלץ גם לקרוא את הביוגרפיה של טולקין מאת אותו קרפנטר.

יצירות ספרותיות – קלאסיות:

הרשימה הזו היא ארוכה כאורך הגלות, אבל היצירות החשובות ביותר שהשפיעו עליו לדעתי הן:
Beowulf
kalevala
האדות הנורדיות

יצירות ספרותיות (המאה ה-19 וה-20)
אנדרו לאנג ובפרט ספר הפיות האדום
ג'ורג' מקדונלד
Edward Wyke Smith\ Land of the Snergs
William Morris

כמובן שחסרות ברשימה שנתתי עוד יצירות רבות מאד. אבל בתור טעימה קטנטנה על קצה המזלג, נראה לי שההודעה הזו ממלאת את תפקידה.

אודות רן בר-זיק

נשוי ואב לשלושה בנים ובת. מייסד קהילת טולקין הישראלית ואתר נומנור. חוקר את טולקין מזה מספר שנים. כותב ומרצה בכנסים שונים. בעבר יושב ראש עמותת טולקין בישראל. מתכנת ובעל האתר אינטרנט ישראל. רץ ושוחה למרחקים ארוכים.
שמירת קישור קבוע.

סגור לתגובות.