משולש של ג'יפה – על הטרולים של ההוביט

את הטרולים אנו פוגשים לראשונה בפרק 2 של 'ההוביט': צלי כבש. בפרק זה הטרולים מתגלים לראשונה ולאחרונה כיצורים של ממש, לא חיילים בצבא האופל אלא יצורים חושבים וחשים.
הטרולים נגלים לראשונה 12 ימי מסע מברי, ממזרח לגשר האחרון בדרך לריוונדל. האם הם עשו משהו? האם הם תקפו את הגמדים? לא, הם ישבו להם בנחת ועשו קומזיץ עם בשר כבש ומשקה משובח לפתע ניסו לכייס אותם.
טוב, אולי התמונה לא היתה פסטורלית כל כך, באמצע הקומזיץ הטרולים דנו להם באכילת בשר אדם וגם נימוסי השולחן שלהם לא היו משובחים במיוחד…

מי אלו וויל, ברט וטום? ללא כל ספק אלו מספקים הצצה נדירה אל הפסיכולוגיה של הדמויות המרושעות… טוב, אולי לא ממש הצצה אל נבכי האופל אלא על שלושת הדמויות היותר משעשעות בהרפתקה הראשונה שבילבו האומלל נתקל בה.

נורא קל לסווג את וויל, ברט וטום כ'שלושת הטרולים' ולהתייחס אליהם כדמות אחת. האם זה לא מה שאנו עושים לכל יצירי הרשע? אבל כמו בשר הטבעות ובסילמאריליון, גם הטרולים הם לא מקשה אחת ויש ביניהם הבדלים רבים ואג'נדות שונות. אני אתמקד במאבק הסמוי של הטרולים, טרול ברעהו.

וויליאם (שם חיבה: ביל) הוא ללא ספק המנהיג של השלושה. לא מנהיג בלתי מעורער ואבסולוטי אך עדיין מנהיג:

"לא יודע למה הביא אותנו המטומטם הזה וויליאם להנה, איפה שכבר אין לשתות" מתלונן ברט.

וויליאם הוא מנהיג בטוח בסמכותו, וכאשר קוראים עליו תיגר הוא נענה: הן בצורה מילולית והן בצורה פיסית-אלימה.

הטוען לכתר הוא ברט, הוא זה שמתלונן כי השלישיה לא אכלה זמן רב בשר אדם, שהמקום שוויליאם הביא אותם אליו הוא פסול. הוא מציב תיגר מילולי ובעיקר פיסי. אך ללא הואיל, למרות שהשלושה הסתובבו זמן רב ביחד, וויליאם הוא עדיין המנהיג.

ומיהו טום? טום הוא די פסיבי במאבק על השליטה בחבורה הקטנה. הוא זה שמנסה להפריד בין השניים הנצים: "וטום חובט בהם בענף כדי שיחדלו". נראה שהוא הטרול היותר חכם מבין השלושה: הוא זה שהבחין ראשון בבאלין והבין שאחריו יגיעו עוד, הוא זה ששם לב שהשחר עולה ויש למהר. בעצם, הוא היחיד בחבורה שלא שואף להגיע לשלטון ולהשתרר על כל השאר.

מאבק השליטה בין וויליאם לברט מתנהל בכל המימדים. ברט תמיד יחלוק על דעתו של וויליאם. וויליאם השבע מבקש לשחרר את ההוביט כי הוא 'מסכן קטן'? ברט יסרב לעשות זאת. וויליאם יתעקש? ברט יילחם על זכותו לענות את ההוביט.

בכלל, וויליאם מראה כאן רגש רחמים שאינו אופייני כלל וכלל ליצירי האופל. האם אלו המותרות של 'המנהיג'? חלק מהמשחק הפוליטי שהוא מנהל כנגד ברט? האם זה בגלל שבטנו היתה מלאה? לעולם לא נדע. אך זהו הגילוי הראשון והאחרון של חמלה מצד יצוריו של מורגות. חסידי 'ההוביט כחלק מהלגנדאריום' יכולים להניח כי דבריו של וויליאם הם חלק ממשחק הכוח מול ברט.

המוות של הטרולים מסמל את סוף מאבק השליטה. סוף סוף וויליאם זוכה בשליטה האולטמטיבית. הוא קפוא במקומו וברט וטום מסתכלים עליו, המנהיג האמיתי.

אודות רן בר-זיק

נשוי ואב לשלושה בנים ובת. מייסד קהילת טולקין הישראלית ואתר נומנור. חוקר את טולקין מזה מספר שנים. כותב ומרצה בכנסים שונים. בעבר יושב ראש עמותת טולקין בישראל. מתכנת ובעל האתר אינטרנט ישראל. רץ ושוחה למרחקים ארוכים.
שמירת קישור קבוע.

סגור לתגובות.