שאלות ותשובות נפוצות על האטלס של ארדה


מי זה טולקין? למה דווקא האטלס של ארדה?

מה מטרת האטלס של ארדה?

כיצד משתמשים באטלס?

מהיכן לקחתם מפות אלו?

מי בנה את האטלס?

מהי הקהילה הטולקינאית הישראלית?

ראיתי מפה יפה באנגלית באתר אחר, האם לשלוח לכם אותה?

מצאתי טעות באחת המפות, מה עושים?

זכויות יוצרים

דואר אלקטרוני
מי זה טולקין? למה דווקא האטלס של ארדה?

ג'.ר.ר טולקין היה פרופסור בריטי וסופר שחיבר את 'ההוביט' ואת 'שר הטבעות' שנחשב לאחד מיצירות המופת של המאה ה 20. שר הטבעות הוא אחד הספרים הנקראים ביותר בעולם והוא פופולרי מאד בישראל. 'ארדה' זה שם העולם שבו מתרחשת העלילה של שר הטבעות. השם 'האטלס של ארדה' מבטא את מטרת האתר הזה: להכיל ולרכז את כל המפות המתארות את העולם שטולקין יצר.

חזור לתפריט השאלותמה מטרת האטלס של ארדה?

ברשת ישנן מפות רבות המתארות ארצות ומקומות שונים בעולם שטולקין יצר. אך ישנן שתי בעיות חמורות במפות אלו. הראשונה והחמורה שבהן היא העובדה שמפות אלו הן באנגלית. הבעיה השניה היא שמפות אלו הן מפוזרות בכמה אתרים. מטרת האטלס היא לספק מפות מתורגמות באיכות טובה במקום אחד מרכזי לטובת חובבי טולקין דוברי העברית: הן אלו שקוראים לראשונה את שר הטבעות והן הטולקינאים שחוקרים לעומק את שר הטבעות.

חזור לתפריט השאלותכיצד משתמשים באטלס?

על מנת לנווט באטלס, עליך להשתמש בתפריט הניווט אשר נמצא מימין. (באם אינך רואה את התפריט, אנא לחץ כאן). ניתן לחפש מקום מסוים לפי א'-ב'. כך למשל, אם קראת על 'באראד-דור' והינך מבקש לראות היכן הוא נמצא, חפש באות ב'. תחת הערך 'באראד דור' יופיעו כל המפות אשר הערך נמצא בהן: מורדור, קרב הברית האחרונה והארץ התיכונה, איזורי השפעה. כמו כן ניתן לחפש מפות לפי א'-ב'. כך למשל ניתן למצוא תחת האות ב' גם את המפה של ברי.
בנוסף, ניתן לחפש מפות לפי קטגוריות: מפות של ארצות, איזורים וקרבות מן העידן הראשון, השני והשלישי. בנוסף ישנן מפות שלא נכנסות לאף אחד מקטגוריות אלו, מפות שנסרקו מהספרים שתורגמו לעברית ומפות אינטראקטיביות (מפות שלחיצה על אתרים שונים בהן יספק לך מידע אנציקלופדי על האתרים). כך למשל, אם ארצה לראות מפה של בלריאנד, אחפש בקטגורית העידן הראשון.

חזור לתפריט השאלותמהיכן לקחתם מפות אלו?

כל המפות שמתפרסמות כאן מופיעות בשפת המקור שלהן באתרי טולקין שונים בעולם. צוות האטלס אסף את כל המפות, תרגם אותן וריכז אותן באטלס הישראלי.
המפות מהספרים נסרקו מהספרים שתורגמו לעברית.

חזור לתפריט השאלותמי בנה את האטלס?

האטלס נבנה על ידי טולקינאים, חברי הקהילה הטולקינאית בישראל. לחץ כאן על מנת לדעת יותר.

חזור לתפריט השאלותמהי הקהילה הטולקינאית הישראלית?

הקהילה הטולקינאית הישראלית היא קהילה של ישראלים דוברי עברית אשר קראו ואהבו את כתבי טולקין השונים והם מקדישים זמן ללימוד, מחקר ודיון בהם. מרכזה של קהילת טולקין הוא אתר הקהילה ופורום טולקין באורט.
הפורום הטולקינאי הוא מקום מפגש לכל הטולקינאים דוברי העברית ומומלץ מאד לבקר בו ולהשתתף בפעילות הקהילה הטולקינאית. הקהילה מקיימת ארועים שונים, מפגשים ופעילויות שונות.

חזור לתפריט השאלותראיתי מפה יפה באנגלית באתר אחר, האם לשלוח לכם אותה?

במידה ומצאת מפה שלפי דעתך מקומה באטלס, אנא שלח דואל לצוות האתר הכולל קישור (ולא קובץ) למפה. במידה והמפה אכן מתאימה לאטלס, היא תתורגם ותוצב באטלס.

חזור לתפריט השאלותמצאתי טעות באחת המפות, מה עושים?

שולחים דואל הכולל את שם המפה ופירוט על הטעות שנתגלתה.

חזור לתפריט השאלותזכויות יוצרים

כל הזכויות שמורות, וזאת בהתאם לכל דין ובכפוף לזכויות היוצרים המקוריות על התכנים המוצגים באתר. התכנים המופיעים באתר זה הינם סקירה חופשית של המקורות, אשר אינה זהה לתכנים המקוריים ואינה באה במקום העיון בהם. השימוש מותר למטרות פרטיות ושלא לצרכים מסחריים ו/או הפקת רווח כלשהי. כל המפר הוראות אלו עובר על החוק.

חזור לתפריט השאלותדואר אלקטרוני

ניתן לשלוח דואל אל צוות האטלס בכתובת: atlas@numenore.com

חזור לתפריט השאלות