צופה על המים, ה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

"דבר מה זחל ויצא מן המים האפלים שבקרקעית ההר. עוד יש יצורים עתיקים ונתעבים מן האורקים בעמקי תהום רבה!" חבורת הטבעת, עמ' 319.

באנגלית: The Watcher in the Water

הצופה על המים הוא יצור אימים (ואולי מספר יצורים) ששכן באגם הדלוח למרגלות השער המערבי של מוריה. הצופה על המים מופיע לראשונה כמעין זרוע-מישוש ירקרקה וזוהרת שהתקיפה את פרודו ונסוגה כשסאם דקר אותה, ואז זרועות רבות פרצו וסגרו על חבורת הטבעת את השער המערבי ומוטטו עליו כל מה שהיה בסביבה - כך שלחבורה לא נותר אלא לפלס דרכה לשער המיזרח.

מאוחר יותר מגלה החבורה שהצופה על המים חסם בפני באלין ומושבת הגמדים שהקים באלין במוריה את היציאה מערבה.

הצופה על המים חי באגם מלאכותי, שנוצר בעמק מול השער המערבי לאחר שמישהו בנה סכר על נהר הסיראנון שזרם שם. גאנדאלף לא ידע מהו, או אם מדובר ביצור בודד או רבים, אך קבע שמדובר ביצור שעלה וזחל מתחתית ההר ומוסיף "יש עוד יצורים עתיקים ונתעבים מן האורקים בעמקי תהום רבה!".

טיבו המדוייק של הצופה על המים אינו ידוע. ייתכן שהוא אחד מייצוגיו הרבים של רשע קאראדראס, ההר האכזר. עובדת היותו זוהר באפלה, כמו גם ריחו הנוראי, מרמזות שאינו יצור טבעי לגמרי. העובדה שתקף את פרודו, מכל בני החבורה, מרמזת על חוש על טבעי לנוכחות הטבעת.

גאנדאלף מסר מאוחר יותר שבתחתית ההר דרים יצורים אפלים רבים שכרו שם מערכת מנהרות מסועפת, ומוסיף שהם עתיקים מסאורון. יש המסתמכים על משפט זה לטעון שהצופה הוא ממין האיינור, אך זה לא נראה סביר נוכח כוחו המוגבל יחסית.

\