פאלאנטירי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Palantíri

פאלאנטירי - 'אבני הרואי', קווניה.

פאלאנטירי (ביחיד פאלאנטיר) הם כדורי בדולח שנוצרו בידי הנולדור, ואולי בידי פיאנור עצמו. האבן הראשה היתה במגדל אבאלונה שבטול ארסיאה.

האלדאר נתנו לאמאנדיל, שר אנדוניה שבע אבני פאלאנטיר. הפאלאנטירי היה מסוגל לצפות לרחוק, ולתקשר עם אבני פאלאנטירי אחרות. השתמשו בו גם כאמצעי תקשורת להעברת מחשבות מאבן לאבן. אדם בעל רצון חזק יכול היה להפנות את הפאלאנטיר לכל מקום כרצונו.

לאחר נפילת נומנור, אלנדיל הביא את הפאלאנטירי לארץ התיכונה והציב אותם ברחבי ממלכתו. הפאלאנטיר הראשי הוצב בכיפת הכוכבים אשר באוסגיליאת: רק אבן זו יכלה להשקיף על כל האחרות. האחרות הוצבו במינאס איתיל, מינאס אנור, אורתאנק, אנומינאס, אמון סול ואלוסטיריון.

לאחר מפלת סאורון וסוף העידן השלישי, בני הלילית לקחו את האבן שהיתה באלוסטיריון שהביטה על ארצות בני האלמוות. האבן נלקחה אל מעבר לים בשנת 3021, כאשר נושאי הטבעת עזבו את הארץ התיכונה.

הפאלאנטיר באמון סול, שחלש על שאר אבני הפאלנאטיר בצפון, היה זרע מחלוקת בקרב ארתדאין, קארדולאן ורודאור. אך לאחר שאמון סול נחרב בשנת 1409 לעידן השלישי בידי אנגמאר, ארתדאין הצליחה לחלץ את הפאלאנטיר ולהעבירו לפורנוסט, שם הוא נותר עד למפלת ארתדאין ולאחר מכן שקע בים יחד עם ארוודואי, מלכה האחרון של ארתדאין ליד פורוכל.

בגונדור, הפאלאנטיר של אוסגיליאת אבד כאשר העיר נשרפה במלחמת האחים. הפאלאנטיר במינאס איתיל נלקח על ידי הנאזגול שכבשו את העיר ונמסר לסאורון (הוא כנראה הושמד לאחר נפילתו של סאורון כשהטבעת הושמדה). דבר שהפך את שני הפאלאנטירי שנותרו במלכות הדרום למסוכנים לשימש, מפאת רצונו המשחית של סאורון. משום כך מלכי וסוכני גונדור לא השתמשו בפאלאנטיר של מינאס אנור (היא מינאס טירית) לאחר נפילת מינאס איתיל. דנתור השני התפתה להשתמש באבן ושילם על כך מחיר יקר: סאורון עיוות את המראות שדנתור ביקש לראות בפאלאנטיר והטריף עליו את דעתו. דנתור שרף עצמו כשהוא אוחז בפאלאנטיר. מאז כל האוחז בפאלאנטיר של מינאס אנור ראה רק ידיים מאוכלות באש.

הפאלאנטיר שהיה באורתאנק נתגלה על ידי סארומאן בשנת 2759 כאשר הלה עקר לשם. הוא השתמש בו לצרכיו הוא, אך עד מהרה נלכד ברשתו של סאורון. במהלך המצור על האורתאנק, גרימא לשון כחש השליך את הפאלאנטיר על גאנדאלף.

אראגורן השני, בעליו החוקי, השתמש בפאלאנטיר וכפה את רצונו עליו, ובעזרתו הוא ראה את תמונת המערכה הכוללת ואת שודדי הים שיצאו להתקיף את גונדור. בדרך זו ערך את תוכניותיו ובסופו של דבר הביא לנצחון המערב בשדה הפלנור. לאחר סיום מלחמת הטבעת, אראגורן השתמש בפאלאנטיר האחרון שנותר כדי לפקוח עין על הנעשה בממלכתו.

הפאלאנטירי ידועים בשם 'שבע האבנים'.


השאלה האם סאורון השתמש בפאלאנטיר שהיה ברשותו? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה קרה לפאלאנטירי בעידן הרביעי? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע כוחות הטוב לא השתמשו במרגלים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם דנתור צותת לשיחתם של פיפין וסאורון? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לקח גאנדאלף את פיפין לגונדור משהציץ בפאלאנטיר? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע השליך גרימא (לשון-כחש) דווקא את הפאלאנטיר החשוב? מופיעה בשר השאלות.

\