סמוג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

"'נקמה!' הוא נחר, והאור שבקע מעיניו האיר את האולם מהרצפה ועד התקרה כברק אדום. 'נקמה! מלך בטן ההר מת, ואיה בני-משפחתו המעיזים לבקש נקמה? גיריון אלוף דייל מת, ואני טרפתי את בני עמו כזאב הטורף כבשים, ואיפה הם צאצאיו אשר מלאם ליבם להתגרות בי? אני הורג בכל אשר אחפוץ, ואיש לא יעמוד בפני.'" ההוביט, עמ' 184.

באנגלית: Smaug

סמוג היה דרקון נושף אש שמקורו בארד מיתרין, אחד מהגדולים ביותר בתקופתו. בשנת 2770 לעידן השלישי הוא שמע על העושר האגדי של מלכות הגמדים בארבור, סמוג הגיע בפרץ להבות, השמיד את העיר דייל והפיץ את הגמדים לכל עבר. סמוג הפך את ממלכת בטן ההר שמתחת להר למקום משכנו. במשך מאה שבעים ואחת שנים הוא גר שם והפך כמעט למיתוס. הוא מיעט לצאת החוצה ונח לו על האוצרות שנבזזו מארבור.

אך יורשי המלך תחת ההר לא שכחו, בשנת 2941 הגיע תורין אוקנשילד, בנו של תראין השני. יחד עם חבורה של גמדים והוביט אחד. הגעתם סימנה את סופו של הדרקון. ההוביט, בילבו, גנב גביע אחד מאוצרו של הדרקון. סמוג רתח מזעם ובחושבו שמדובר באנשי אסגארות, יצא להחריב את העיר. אך בזאת היתה נעוצה מפלתו כי הוכרע בידי קשת אמיץ בשם בארד, צאצא לגיריון, שר דייל. בארד הצליח להרוג את הדרקון באמצעות מידע שהועבר מבילבו באשר לקשקש חסר בשריונו של הדרקון.

עצמותיו של סמוג המובס נחו בתחתית האגם של אסגארות, ואיש לא נגע בהן.

סמוג היה הדרקון נושף האש האחרון בארץ התיכונה.


אירועים חשובים בהשתתפות סמוג מתוך ההיסטוריה של ארדה.
(ע"ק = העידן הקדום, ע"ע = עידני העצים. ער"א = העידן הראשון, עש"נ = העידן השני, עש"ל = העידן השלישי, ער"ב = עידן רביעי)

\