מליאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

"מליאן הייתה מאיא, מגזע הואלאר. היא שכנה בגני לוריין, ומכל בנות עמה לא הייתה יפה ממליאן, ולא הייתה חכמה ממנה, ולא הייתה בהן אחת שהיטיבה כמוה לשיר שירי קסמים. מסופר שהואלאר הניחו את מלאכתם מידם, וציפורי ואלינור חדלו מציוצן, ופעמוני ואלמאר נדמו, והמעיינות חדלו מזרימתם, עת שרה מליאן בלוריין בהתמזג האורות." הסילמריליון, עמ' 54.

באנגלית: Melian

מליאן היא מאיא ששירתה את ואנה הואלייה. גרה בואלינור בגני לוריין. אך היא נהגה לשוטט רבות בארץ התיכונה. שם, ביערות נאן אלמות, היא פגשה באלווה סינגולו (אלו תינגול), אחד משלושת השליחים שהתלוו לאורומה במסע לואלינור וחזרו על מנת להדריך את בני הלילית להגיע לשם. אלווה שוטט אף הוא ביערות כשפגש את מליאן והתאהב בה מייד. מליאן גם התאהבה בבן הלילית ויחד הם נשארו בארץ התיכונה וייסדו את ממלכת דוריאת.

מליאן הגנה על הממלכה באמצעות הגנה קסומה בשם מחגורת מליאן. מחגורת מליאן בלמה את כל המבקשים להכנס לדוריאת ללא רשותה של מליאן. מליאן ותינגול שלטו בנחת במשך מאות רבות בדוריאת שהיתה חזקה ומוגנת מפני כל המלחמות.

מליאן ילדה את לותיין טינוביאל. בת הלילית היפה ביותר. לאחר שתינגול נרצח בידי גמדים בוגדניים, מליאן עזבה את מנגרות ואת דוריאת וחזרה אל מעבר לים, לואלינור.


השאלה מדוע נטשה מליאן את דוריאת לאחר מות תינגול ? מופיעה בשר השאלות.


אירועים חשובים בהשתתפות מליאן מתוך ההיסטוריה של ארדה.
(ע"ק = העידן הקדום, ע"ע = עידני העצים. ער"א = העידן הראשון, עש"נ = העידן השני, עש"ל = העידן השלישי, ער"ב = עידן רביעי)

\