מיתלונד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Mithlond

מיתלונד - 'הנמלים האפורים'. סינדארין.

מיתלונד היא הנמל האחרון של בני הלילית בארץ התיכונה. מעיר זאת יוצאות ספינות בני הלילית לואלינור, במסע שאין ממנו חזרה. בנמלים יושבים בני לילית מן הטלרי שלא יצאו בסופו של דבר למסע הגדול לואלינור, והם הבונים את הספינות שלוקחות את בני הלילית אל המסע האחרון.

העיר נוסדה בשנה הראשונה לעידן השני על ידי גיל גאלאד וקירדאן. מששקעה בלריאנד אל המצולות, הפכו לפתע ההרים הכחולים לגבולה המערבי של הארץ התיכונה, ונוצר מפרץ לון. במהלך העידן השני שלט קירדאן בונה הספינות במיתלונד תחת המלך העליון גיל-גאלאד שישב בלינדון. כאשר קיבל גיל-גאלאד את שתי טבעות בני הלילית (ויליה ונאריה) מקלברימבור, הוא נתן אחת מהן (נאריה, טבעת האש) לקירדאן.

בשנת 1000 לעידן השלישי קרה מאורע יוצא דופן במיתלונד: ספינה הגיעה מואלינור. על סיפונה היו האיסטארי, שליחי הואלאר. קירדאן הבחין שגאנדאלף הוא החכם שבאיסטארי, ואף ראה את הנולד שגאנדאלף יהיה אישיות מרכזית במלחמה נגד סאורון, לכן הוא נתן לו את טבעת האש, וזו יצאה את מיתלונד.

בתום העידן השלישי יצאה מן הנמלים האפורים הספינה שנשאה לואלינור את נושאי הטבעת, פרודו ובילבו באגינס ההוביטים יחד עם נושאי שלוש טבעות בני הלילית: גאלאדריאל, אלרונד וגאנדאלף.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את אריאדור.

\