יער העתיק, ה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

"לא יאיר לכם המזל ביער העתיק" אמר פרדגאר. "זה מקום שאין המזל שרוי בו. אתם תלכו לאיבוד שם. אין איש נכנס בו, ביער זה." חבורת הטבעת, עמ' 117.

באנגלית: The Old Forest

היער העתיק הוא פיסת יער קטנה, כ-40 קילומטר רוחבה וכ-65 קילומטר אורכה, הנמצאת במרכז אריאדור, סמוך לפלך, ממזרח לנהר הבאראנדואין. הנחל וויתיווינדל חוצה את היער לפני שהוא נשפך אל הבאראנדואין.

היער העתיק הוא אחד השרידים האחרונים ליערות שכיסו בעבר את כל המרחב שבין ההרים הכחולים (ארד לואין) במערב ועד ההרים הלבנים (ארד נימראיס) במזרח. הרי הערפל התרוממו במרכז היער, וחצו אותו לשניים.

במהלך העידן השני החלו הנומנורים לברא את היער ובתום העידן השלישי לא נותרו ממנו אלא היער העתיק בצפון מערב, ופאנגורן בדרום מזרח. היסטוריה זאת מבהירה מדוע אין העצים ביער נוטים חיבה להולכים על שתיים.

היער העתיק גובל בפלך מצד מזרח, אך ההוביטים הרגילים מן הפלך פוחדים ממנו ואינם נכנסים בגבולו. כאשר יצא גורהנדאד אולדבאק להקים את באקלנד נטעו ההוביטים שעימו גדר חיה כהגנה מפני היער. למרבה ההפתעה, העצים התקיפו את הגדר: הם נעו סמוך אליה ונשענו עליה עד שעמדה לקרוס. ההוביטים הנתפסים בדרך כלל כמופת של הרמוניה עם הטבע לא היססו במקרה זה להפגין את שייכותם לגזע האדם: הם כרתו את כל העצים הסמוכים לגדר ושרפו אותם במדורה ענקית. מקום השריפה נשאר חשוף ולא גדל בו עץ. ואכן, פרודו ורעיו ראו את רחבת השריפה כשהם נכנסו אל תוך היער. מסתמא תקרית זו לא הגבירה את חיבתם של עצי היער העתיק אל בני האדם בכלל ואל ההוביטים בפרט. אך בני ברנדיבאק אינם יראים את היער, וממשיכים להכנס לתוכו, אם כי לעולם לא לעומק, ולעולם לא בחושך.

בלב היער העתיק מתגורר טום בומבדיל, המכונה גם יארווין בן-אדאר, הזקן שאין לו אב. טום הוא דמות רבת עוצמה שטוענת לבעלות על חבל ארץ מצומצם הכולל את היער העתיק ואת ארץ הכוכים הסמוכות לו. בתחום זה כוחו של טום רב מאוד. טום מכיר היטב את כל העצים ביער, ולפי ההסבר שלו עוצמת היער נובעת מכך שחיים בו עדיין אבותיהם של אבות העצים. גם העוינות של היער מוסברת בכך: העצים הזקנים זוכרים עדיין את הזמן שבו הם היו אדוני הארץ, והם נוטרים להולכי על שתיים על גזילת הבכורה, כמו גם על הנזק המתמיד שהחי גורם לצומח.

מלבד השנאה הכללית של היער לכל המהלך חופשי על פני האדמה, יש ביער העתיק כמה עצים שהם מרושעים ממש, כמו עץ הערבה הזקן הלוכד את פרודו ורעיו במעמקי היער. זקן עץ האנט מסביר כי אי פעם נח צילה של החשיכה הגדולה על פינת ארץ זו, וזכרון החשיכה נשמר עדיין, ונמסר מדור לדור. יש להניח שחשיכה גדולה זו היא עידן האופל שהשליט מורגות על הארץ התיכונה.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את כוכי המתים / ביתו של טום בומבדיל.

\