גלורפינדל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

"'רכב קדימה! רכב קדימה!' זעק גלורפינדל, ובקול צלול ועז קרא אל סוסו בלשון בני-לילית: 'נורו לים, נורו לים, אספאלות!'" חבורת הטבעת, עמ' 223.

באנגלית: Glorfindel

גלורפינדל היה בן לילית מגזע הנולדור. גלורפינדל הזהוב היה בן לאחד מבתי האצולה שבגונדולין. שנים רבות הוא שירת את טורגון מלך גונדולין. בשנת 316 לעידן הראשון, גלורפינדל היה מהחבורה שליוותה את אחותו של טורגון, ארדל. בשנת 472 גלורפינדל השתתף בקרב הדמעות לאין מספר וניצל יחד עם שאר כוחותיו של טורגון בזכות גבורתם של הורין והואור.

בשנת 510 חילותיו של מורגות עלו על גונדולין בפתעה. גלורפינדל ואנשי ביתו, בית הפרח הזהוב, לחמו נואשות בקרב האחרון על העיר. לאחר הקרב גלורפינדל ליווה את מנוסת השורדים, ביניהם היו טואור, אידריל ובנם איארנדיל. בקירית תורונאת, נקיק מסוכן בהרים, ארבו להם אורקים ובראשם באלרוג. גלורפינדל נאבק עימו בחירוף נפש, אך שניהם נפלו לתהום וכך הניצולים שרדו. תורונדור מלך הנשרים העלה מהתהום את גופת גלורפינדל והניצולים הקימו לו גלעד סביבו צימחו פרחי אלאנור.

במשך העידן השלישי גלורפינדל שוחרר מהיכלי מאנדוס ושב לארץ התיכונה. בשנת 1975 לעידן השלישי הוא הנהיג חיל שעלה מריוונדל ויחד עם חיל נוסף שבא מלינדון (הנמלים האפורים) בראשות קירדאן ואיארנור, הוא שמיד את צבאה של אנגמאר והניס את המלך-המכשף.

בשנת 3018 לעידן השלישי גלורפינדל נשלח מריוונדל לחפש אחר אראגורן ופרודו. הוא מצא אותם לקח את פרודו על סוסו ושב לריוונדל, תוך שסוסו משיג את תשעת הנאזגול.

השאלה האם גלורפינדל שמופיע ב"שר הטבעות" הוא גלורפינדל שמופיע ב"סילמאריליון"? מופיעה בשר השאלות.

השאלה כיצד נאמר כי בני הלילית רכבו ללא אוכף, ואילו גלורפינדל מציין בבירור כי ישנו אוכף על סוסו? מופיעה בשר השאלות.


אירועים חשובים בהשתתפות גלורפינדל מתוך ההיסטוריה של ארדה.
(ע"ק = העידן הקדום, ע"ע = עידני העצים. ער"א = העידן הראשון, עש"נ = העידן השני, עש"ל = העידן השלישי, ער"ב = עידן רביעי)

\