ארתדאין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Arthedain

ארתדאין - 'ממלכת האדאין', סינדארין.

ארתדאין הייתה אחת משלוש הממלכות שהתפצלו מארנור. נוסדה בשנת 861 לעידן השלישי ובירתה היתה פורנוסט. ארתדאין התפרשה מלון ועד הבאראנדואין. ארתדאין החזיקה ברשותה את שני הפאלאנטירי של הצפון במשך העידן השלישי. שליטה הראשון של ארתדאין היה אמלאית שהיה הבן הבכור של איארנדור, מלכה האחרון של ארנור וכך שושלת איסילדור נמשכה דרך מלכי ארתדאין.

בשנת 1349 לעידן השלישי ארגלב הראשון הכריז על עצמו כמלך ארנור לאחר הכחדות המשפחות המלכותיות בקארדולאן וברודאור. רודאור, שנעזרה באנגמאר, ממלכת המכשפים, התקיפה את ארתדאין. ארתדאין נעזרה בקארדולאן, לינדון וריוונדל והצליחה להדוף התקפות אלו. בשנת 1974 פורנוסט נכבשה בידי אנגמאר והמלך ארוודואי נאלץ להמלט לפורוכל, כשניסה לחזור משם טבע. אך אנגמאר מוגרה סופית בידי שארית צבא ארתדאין, בני הלילית מלינדון וריוונדל וכוח גדול שבא לעזרה מגונדור. ארתדאין לא הוקמה מחדש, פורנוסט נותרה נטושה והדונדאין של הצפון הפכו לעם נודד.

למרות שברוב ההיסטוריה שלה ארתדאין לא היתה קשורה בקשרי ידידות לגונדור, במהלך שלטונו של המלך אראפאנט (1891-1964 לעידן השלישי) נוצר קשר בין שתי הממלכות. ארוודואי התחתן עם הנסיכה פיריאל, בתו של אונדוהר מגונדור. אך טענתו של ארוודואי לכתר של גונדור וארנור גם יחד נדחתה בשנת 1944 לעידן השלישי. אך ללא עזרת גונדור אנגמאר לא היתה מובסת ונהרסת.


השאלה מה היו ערי הבירה של שלוש הממלכות שנפלגו מארנור: ארתדאין, קארדולאן ורודאור? מופיעה בשר השאלות.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את עידן שלישי: ממלכות הדונאדאין.

\