אמון סול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

"בטבורו של העיגול נערמו שברי אבנים בצורת גלעד. האבנים היו מושחרות מפיח והכבול שמסביבן שרוף עד לשורשיו. בכל המשטח היה העשב נבול וחרוך, כאילו השתוללה אש בגבעה." חבורת הטבעת, עמ' 196.

באנגלית: Amon Sûl

אמון סול - 'פסגת הרוחות', סינדארין.

אמון סול היא הגבעה הדרומית ביותר והגבוהה ביותר בגבעות הרוחות.

על גבעה זו בנה אלנדיל את מגדל אמון סול בשנת 3320 לעידן השני בעת שייסד את ממלכת ארנור. במגדל שכן הפאלאנטיר (אבן הראות) הראשי של ממלכת הצפון, ומספרים שבמקום זה עמדו אלנדיל וחילו והמתינו לגיל גאלאד בימי הברית האחרונה.

בזמן שעמדה ממלכת ארנור על מכונה היתה אמון סול במרכז הממלכה, אבל משהתפלגה לשלוש ממלכות נפרדות, נמצא המגדל עומד בשטח ארתדאין, אך על גבול קארדולאן ובסמוך לגבול רודאור, והפאלאנטיר שבתוכו היווה עילה מתמדת למלחמות בין שלוש הממלכות (שני הפאלאנטירי האחרים של הצפון היו גם הם בתחום שליטתה של ארתדאין).

במהלך שלטונו של מלך ארתדאין ארגלב הראשון (1349-1356 לעידן השלישי) נבנו ביצורים על גבעות הרוחות, כחלק מנסיונו לאחד את ארנור מחדש, אך ביצורים אלו החזיקו מעמד זמן מועט בלבד, שכן בשנת 1409 הנחיתה אנגמאר מכה קשה על כוחות ארתדאין וקארדולאן, ניתצה את מגדל אמון סול (הפאלאנטיר ניצל והועבר לפורנוסט), ורק מעגל אבנים שרופות נותר על הפסגה.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את הארץ התיכונה.

\