אלאדאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

"בחלוץ רכבו אלרוהיר ואלאדאן ודגלם כסוף..." שובו של המלך, עמ' 224.

באנגלית: Elladan

אלאדאן - 'אדם בן לילית', סינדארין.

אלאדאן היה בן לילית, בנם של אלרונד וקלבריאן ואחיו התאום של אלרוהיר. שניהם היו כהי שיער ואפורי עיניים, ורק מי שהכיר אותם היטב יכול היה להבחין ביניהם. אבותיו של אלאדאן לא היו רק מבתי הנולדור והסינדאר, אלא גם מבתי האדאין - האדור וביאור.

מאות שנים לאחר לידתו, קלבריאן אמם של התאומים יצאה למסע דרומה כדי לבקר את אמה גאלאדריאל בלותלוריין. במעבר קרן אודם, היא הותקפה בידי אורקים והתייסרה במאורותיהם. אלאדאן ואלרוהיר יצאו לחלצה, אך עד שהם הגיעו היא נפצעה פצעי תרעלה. אלרונד אביהם ריפא אותה, אך היא לא יכלה להישאר בארץ התיכונה, והפליגה למערב בשנה שלאחן מכן. לאחר האבידה הזאת, אלאדאן ואלרוהיר התמלאו בשנאה לאורקים, ולעתים קרובות הם יצאו להילחם בהם עם הדונדאין של הצפון.

בשלב המוקדם של מלחמת הטבעת, תפקידם העיקרי של התאומים היה לסייר בארץ ולהכין את הדרך לחבורת הטבעת. מאוחר יותר הם היו פעילים יותר. כאשר האלבאראד רכב לעזרתו של אראגורן עם השיירה האפורה, אלאדאן ואלרוהיר התלוו אליהם. הם ליוו את אראגורן בנתיבי המתים, לחמו איתו בפלארגיר, ולחמו בקרב בשדות הפלנור. בקרב זה הם ענדו כוכבים על מצחיהם.

לאחר מלחמת הטבעת, ידוע אך מעט על גורל האחים. הם חזרו לבית אביהם בריוונדל, ונשארו שם אף לאחר שהוא חצה את הים. כמו אחותם ארוון, הבנים של אלרונד בן הלילית למחצה זכו בבחירה אם לעזוב את הארץ התיכונה לטובת ארצות האלמוות, או להישאר שם ולהיהפך לבני תמותה כבני האדם. אלאדאן היה כה קשור לאחיו, כך שרוב הסיכויים שבחירתם היתה זהה. אך לעולם לא נוכל לדעת מה היתה בחירתם הסופית.

השאלה מדוע העדיפו בני-אלרונד להישאר בארץ התיכונה? מופיעה בשר השאלות.


אירועים חשובים בהשתתפות אלאדאן מתוך ההיסטוריה של ארדה.
(ע"ק = העידן הקדום, ע"ע = עידני העצים. ער"א = העידן הראשון, עש"נ = העידן השני, עש"ל = העידן השלישי, ער"ב = עידן רביעי)

\