רהון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Rhûn

רהון היא ארץ אשר ממזרח לארץ התיכונה; אך מעט ידוע עליה, ומתוך זה רוב הידיעות הן על רהון הקרובה, שטח הארץ שממערב לימת רהון. על רהון הרחוקה, אשר מעבר לימת רהון, לא ידוע כמעט דבר. אפילו גאנדאלף מעולם לא הלך לשם, ולמרות שאראגורן היה שם, אין לנו דיווח על מסעו.

הרחק מעבר לימת רהון היתה ימה נוספת: ימת הלקאר, מעבר לה היה הרכס הידוע כאורוקארני, ההרים האדומים. למרגלותיו שכנו האגמים קואיוויינן והילדוריין, שם התעוררו בני הלילית ובני האדם לראשונה. לא ברור מה נשאר מן הגיאוגרפיה הזאת לאחר מלחמות הואלאר הגדולות.

רהון לא היתה כלל ריקה מיושבים. זה היה תחומם של בני המזרח, בני אדם שהיו בני ברית של שני שרי האופל, ונלחמו בעבורם בכל המלחמות. רוכבי הקרונות, המרים שבאויבי גונדור נמנים עימם, וכן גם הבאלכות, המקורבים לרוכבי הקרונות. ברהון נמצאו גם האבארי וכן ארבעה מתוך שבעת עמי הגמדים.

אורומה היה מבקר בארץ זו לפני שקיעתם של בני הלילית, אבל אינו פוקד עוד את המקום. במהלך העידן השלישי, ביקרו ברהון שלושה קוסמים: סארומאן, אלאטאר ופאלאנדו. סארומאן חזר למערב, ואילו שני הקוסמים הכחולים נשארו במזרח, ולא ידוע מה עלה בגורלם. סאורון עצמו נסע לארצות המזרח, בזמן שהתחבא מן המועצה הלבנה בתקופה הידועה במערב בתור השלום הזהיר.

עוצרי גונדור ומספר מלכים נהגו לערוך מסעות ציד ברהון הקרובה, באלף הראשון והשני של העידן השלישי. תחת שלטון המלך טוראמבאר הגיעה ממלכת גונדור מעבר לימת רהון, והקרן של בורומיר היתה עשויה מקרנו של אחד משורי הבר שמארדיל העוצר הרג שם.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את הארץ התיכונה.

\