מריאדוק ברנדיבאק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Meriadoc 'Merry' Brandybuck

מריאדוק ברנדיבאק הוא הוביט מן הפלך (2982 לעידן השלישי - 65 לעידן הרביעי). בנו של סאראדוק ברנדיבאק.

הרפתקן והראש אשר על באקלנד בין השנים 12-64 לעידן הרביעי. בצעירותו היה מריאדוק (מרי בקיצור) חבר קרוב של פרודו באגינס והצטרף אליו למסע לריוונדל בשנת 3018 לעידן השלישי. לאחר מכן הוא הפך לחבר בחבורת הטבעת.

בפארת גאלן הוא ופרגרין טוק נלקחו בשבי האורקים. בזמן שהאורקים נשאו אותם לאייזנגארד הם כותרו על ידי הרוהירים, ובמהומת הקרב מרי ופיפין נמלטו ליער פאנגורן. שם הם פגשו באנט זקן עץ ושימשו במידה רבה זרז להתקפת האנטים על אייזנגארד. מאוחר יותר מרי נכנס לשירותו של תיאודן מלך רוהאן והיה לנושא כליו. לאחר שהמלך חזר לאדוראס מרי נצטווה להשאר בעיר, אך הוא התעקש לצאת ורכב יחד עם איאווין (שרכבה בעצמה במסווה) למינאס טירית. יחד הם הרגו את אדון הנאזגול בקרב בשדות הפלנור. מרי נפגע מעצם המכה שהנחית, אך בעזרתו רפואתו של אראגורן הוא הושב לעצמו.

לאחר מלחמת הטבעת מרי הפך לאביר רוהאן וקיבל מידי איאווין גמול על אומץ ליבו בדמות הקרן של סקאתה.

לאחר שחזר לפלך הוא עזר בטיהור הפלך. לאחר מות אביו מרי הפך לראש אשר על באקלנד ובשנת 14 לעידן הרביעי הוא הפך ליועץ בממלכה הצפונית. מרי נשא את אסטלה בולג'ר, אחות חברו פרדגאר 'פאטי'. הוא נהג לחזור ולרכב לרוהאן לעיתים מזומנות בחברת פיפין, שנותר ידידו הטוב (יחד עם סאם).

בשנת 64 לעידן הרביעי הוא וחברו פיפין התפטרו מתפקידיהם הרשמיים ועקרו לרוהאן, ולאחר מכן לגונדור. הוא נפטר שם לאחר שנים ספורות ונקבר לצד חברו פיפין בבית המלכים.

מרי כתב מחקר על תורת העשבים של הפלך וכן את תולדות השנים, המילים העתיקות והשמות של הפלך. שמו האמיתי של מריאדוק, בלשון המערב היה קאלימאק, שקוצר לעיתים לקאלי שמשמעותו היתה אושר או שמחה (ועל כן Merry באנגלית).

השאלה כיצד גרמו מרי ואיאווין למותו של המלך המכשף? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע מייעץ אראגורן למרי להישאר עם המלך תיאודן? מופיעה בשר השאלות.


אירועים חשובים בהשתתפות מריאדוק ברנדיבאק מתוך ההיסטוריה של ארדה.
(ע"ק = העידן הקדום, ע"ע = עידני העצים. ער"א = העידן הראשון, עש"נ = העידן השני, עש"ל = העידן השלישי, ער"ב = עידן רביעי)

\