Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/customer/www/numenore.com/public_html/arda/includes/WebStart.php on line 37
האנציקלופדיה של ארדה: מורדור - האנציקלופדיה של הארץ התיכונה

מורדור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Mordor

מורדור - 'הארץ השחורה', סינדארין.


גיאוגרפיה:

מורדור היתה ארץ מלבנית בקירוב, כ-1000 ק"מ ממזרח לממערב וכ-650 ק"מ מצפון לדרום. האזור היה מוגן על ידי הרים גבוהים מכל הכיוונים מלבד המזרח, שם התמזגה הארץ עם רהון וקהאנד. מצפון סימנו את גבולה הארד ליתואי ואילו ממערב ומדרום התנשאו האפל דואת.

רכס הרים שהתפצל מהאיפל דואת חילק את הארץ לשני חלקים ברורים: בצפון מערב השממה העקרה של רמת גורגורות, ובדרום מערב המישור הפורה יותר של נורן, על ימת נורנן שבמרכזו. בפינה הצפון-מערבית של מורדור, מקום המפגש של הרי האפר והרי הצל, נמצא עמק אודון (שנקרא כך על שם מבצרו העתיק של מלקור בצפון). היה זה המעבר היחיד בהגנה ההררית של מורדור וסאורון בנה שם שער גדול, המוראנון (השער השחור), כדי להגן על ממלכתו.


היסטוריה:

אחרי הרס מעוז הרוע בצפון הארץ התיכונה בסוף העידן הראשון, ברח סאורון דרומה בחיפוש אחר ארץ חדשה. בסוף האלף הראשון של העידן השני, הוא בחר ארץ מוקפת הרים, ושם בנה את מבצרו הגדול באראד-דור. מורדור אינה נזכרת בדברי הימים קודם לזמן זה, ולא ידוע שם קודם של האזור.

ההגנות הטבעיות של האזור השפיעו בוודאי על הבחירה, אך הסיבה העיקרית היתה הר הגעש הגדול, אורודרואין, שעמד במרכז רמת גורגורות אשר לו נזקק סאורון לצורך כשפיו, כולל חישול הטבעת האחת.

מורדור הפכה לבסיס העיקרי של סאורון במאבקו לשליטה בארץ התיכונה.

  • 3262 עד 3320 לעידן השני:

לקראת תום העידן השני הפנו מלכי נומנור את תאוות הכיבוש שלהם אל הארץ התיכונה. בשנת 3262 נחת המלך אר פאראזון עם צי עצום לגודל בנמל אומבאר. חילותיו של סאורון נמלטו ללא קרב, וסאורון הבין שלא יוכל לגבור על הנומנורים בכוח. הוא הלך לנומנור כשבוי של אר פאראזון, ומורדור נותרה ריקה יחסית. יחסית מפני שעדיין שכנו בה יצורי אופל שאינם משל סאורון, כדוגמת שילוב, ואולי גם אי אלו מעבדיו שחזרו במשך הזמן.

בכל אופן, כאשר אלנדיל ובניו ייסדו את גונדור, אחד ממפעליהם הראשונים היה מינאס איתיל, שנבנה ככאיום למורדור, מה שיש בו כדי לרמז כי מורדור היתה מסוכנת גם ללא נוכחותו של סאורון.

  • 3420 עד 3341 לעידן השני:

סאורון עצמו חזר בסתר אל הארץ השחורה אחרי נפילת נומנור, ובני גונדור לא היו מודעים לכך כנראה לזמן מה. אך עד מהרה התפרץ האורודרואין שנית ובני גונדור הבינו כי השר האפל חזר לבאראד-דור. מאה שנה לאחר מכן, בשנת 3429, סאורון בנה את צבאו במידה מספקת כדי לשקול מתקפה על ממלכת גונדור שזה מקרוב נוסדה על גבולו המערבי . הוא התקיף וכבש את מינאס איתיל, אך איסילדור ששכן שם באותה תקופה נמלט והגיע אל אביו בארנור. ההתקפה של סאורון היתה מוקדמת מדי. כוחו לא עמד לו לכבוש את אוסגיליאת, ואילו לאלנדיל היה עתה זמן לכרות ברית עם גיל גאלאד ולהכין את צבאותיו. צבאות הברית האחרונה צעדו אל מורדור, ושם נערך קרב אדיר בפני השער השחור במישור שכונה מאז הדאגורלאד ('שדה הקרב'). חילות סאורון הובסו. חילות הברית האחרונה צרו על באראד-דור במשך שבע שנים שבסופן נפל המגדל, וסאורון איבד את הטבעת האחת ואת גופו הפיזי.

במשך כמעט אלפיים שנה עמדה מורדור נטושה מעבדי סאורון. בשנת 1636 עשתה המגיפה הגדולה שמות באוכלוסית גונדור, ועמדות המשמר על מורדור ננטשו. ב-1974 החריבה ממלכת אנגמאר את שרידי ארנור, והצבא הגונדורי שנשלח לסיוע (ואיחר את המועד) מחה מעל פני האדמה את אותה ממלכת רשע. מלך אנגמאר, הוא אדון הנאזגול, נמלט דרומה אל מורדור.

  • 1980 עד 3019 לעידן השלישי:

כאשר שבו הנאזגול אל מורדור היתה מטרתם הראשונה מגדלי השמירה הגונדוריים. בשנת אלפיים התקיפו את מינאס איתיל וכבשוהו לאחר מצור של שנתיים (כנראה שמגדלי השמירה אוישו מחדש כשנודע שהנאזגול חזרו למורדור). המגדל הפך מאז למקום של זוועה ואפלה ושמו שונה למינאס מורגול, מגדל הכשפים.

במשך אלף שנה שלט אדון הנאזגול במורדור, בעוד סאורון צובר כוח בדול גולדור. בשנת 2941 הכריז סאורון על עצמו בגלוי, והותקף בדול גולדור על ידי המועצה הלבנה, אך הוא היה מוכן לכך מכבר, ובנוטשו את מעוזו הצפוני פנה ובא אל מורדור שנה לאחר מכן, והחל להכין את ארצו למלחמה.

בשנת 3019 שלח סאורון את צבאו למתקפה מוחצת כנגד מינאס טירית, בירת גונדור. המתקפה נכשלה, בעקבות סיוע בלתי שקיבלה העיר מן הרוהירים ומרוחותיהם של האנשים המתים מדונהארו.

לאחר מכן, יצא אראגורן, יורש איסילדור, עם צבא קטן לקרוא תיגר על סאורון בפני השער השחור. השר האפל, שדעתו היתה מועסקת במהלך המלחמה לא הבחין כי שני הוביטים הצליחו להתגנב אל תוך מורדור, עד לאורודוראין, ולהשליך שם את הטבעת האחת אל תוך האש שבה נוצרה. בעקבות השמדת הטבעת איבד סאורון כליל את היכולת ללבוש גוף פיזי, ויסודות באראד-דור נעקרו. מורדור שבה להיות ארץ שממה תחת שלטון גונדור.


השאלה כיצד נותרה איתיליין ארץ יפה וירוקה למרות קרבתה למורדור? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה קרה למורדור בעידן הרביעי? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע הנומנורים שבגלות בנו את אוסגיליאת כל כך קרוב לגבול מורדור? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לא קישר סאורון את נוכחות של גולום במורדור לקרבתה של הטבעת? מופיעה בשר השאלות.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את מורדור.

\