טורגון, בן הלילית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

"והנה מורגות לא חדל מתת דעתו על טורגון. כי טורגון נמלט מכפו, ודווקא אותו מכל אויביו השתוקק ללכוד או להכחיד. והמחשבה ההיא הציקתהו והעכירה את נצחונו, כי טורגון מבית פינגולפין האדיר היה עתה בזכות מלך כל הנולדור." הסילמריליון, עמ' 180.

באנגלית: Turgon

טורגון היה בן לילית מהנולדור, בנו השני של פינגולפין ומלך גונדולין בארץ התיכונה. טורגון בתחילה התנגד למרד הנולדור, אך בסופו של דבר הצטרף אליו. אשתו אלנווה מתה במסע הארוך דרך הקרח השוחק. טורגון ובתו אידריל הצליחו להגיע לנבראסט, שם הוא בנה ממלכה גדולה.

בשנים 51 ו 52 לעידן הראשון, אולמו הואלא הורה לטורגון לבנות עיר גדולה וסודית בטומלאדן. לאחר 52 שנה של עבודה מאומצת העיר הושלמה וטורגון הוביל את אנשיו לשם. במשך 500 שנה הוא שלט בגונדולין ללא הפרעה, וכל המאורעות והקרבות בבלריאנד פסחו עליו.

הורין והואור התארחו בגונודלין במשך כשנה ואז הורשו לחזור כיוון שהגיעו לעיר לא בדרך היבשה אלא הובאו לשם על ידי תורונדור. טורגון חזה את עתיד הנולדור ושלח בסתר ימאים עם בקשות עזרה לואלינור, אך רק אחד מהם, וורונווה, שרד. לבסוף נענה טורגון לקריאת מאידרוס וסייע בקרב הדמעות לאין מספר, שם הובסו חילות בני לילית . רק בשל הקרבתם של הורין, הואור ושאר בני בית האדור, הוא ואנשיו יכלו להמלט לגונדולין.

בשנת 496, נשלח טואור על ידי אולמו להזהיר את טורגון שמפלתו קרובה, אך טורגון היה גאה מדי וסירב לעצה. אז פנה זעמו של מורגות כנגד האחרונה בממלכות בני לילית ששרדה, ולבסוף בשל יאושו של הורין ובוגדנותו של מאיגלין, הוא הצליח לגלות את מיקומה. בשנת 511 לעידן הראשון חילותיו של מורגות החריבו את העיר כליל, וטורגון נספה בנפול המגדל הראשי של העיר.


השאלה מדוע הטביע אוסה את כל הספינות שטורגון שלח לאמאן? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע טורגון לא שעה לאזהרתו של אולמו (דרך טואור)? מופיעה בשר השאלות.


אירועים חשובים בהשתתפות טורגון, בן הלילית מתוך ההיסטוריה של ארדה.
(ע"ק = העידן הקדום, ע"ע = עידני העצים. ער"א = העידן הראשון, עש"נ = העידן השני, עש"ל = העידן השלישי, ער"ב = עידן רביעי)

\