טואור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Tuor

טואור היה בנם היחיד של ריאןבית ביאור) והואורבית האדור). נולד בשנת 473 לעידן הראשון.

ריאן התעברה מעט לפני שהואור נהרג וזמן קצר לאחר הלידה מתה משברון לב וצער. טואור אומץ בידי אנאאל, בן לילית ממיתרים. טואור בילה את ילדותו במערות האנדרות. כשהיה בן שש עשרה הסינדאר שאימצו אותו והוא נשבו כאשר ניסו לנדוד נמלי הסיריון. טואור הפך לעבד של בן המזרח לורגאן, אך הוא נמלט בשנת 492 לעידן הראשון וחי ארבע שנים לבדו באנדרות תוך כדי שהוא נלחם מלחמת גרילה פרטית כנגד האויב ובני המזרח.

אולמו הואלא בחר בו להיות שליחו וגרם לו לצאת למסע שבסופו הוא הגיע למשכנו הישן של טורגון בויניאמאר, שננטש לפני זמן-רב. לבקשת אולמו טורגון השאיר שם חגור של לוחם, על-מנת שטורגון יוכל לזהות את החוגר את החגור כשליחו של אולמו. טואור מצא את המגן והחרב שהשאיר טורגון, וצווה על-ידי אולמו למצוא את טורגון ולהביא אליו את דברו. בגונדולין נושא טואור את אידריל בת-טורגון לאשה; מאידריל וטואור באה תקווה חדשה לשני העממים – בנם איארנדיל.

טואור ברח עם אידריל ועם איארנדיל ממשיסת גונדולין לשפכי הסיריון, שם הם הצטרפו לאלווינג בת דיור ולפליטים מדוריאת. בגלל הכמיהה של טואור לים הוא החליט להפליג מערבה עם אידריל בספינתו – איאראמה, אך הוא לא חזר. נאמר באגדות שהואלאר נתנו לו להכנס לאלדאמאר והוא היחיד מכל בני התמותה אשר הפך בחסד הואלאר ואילובאטאר עצמו, לבן לילית.

השאלה כיצד קרה שטואור וטורין לא זיהו זה את זה בהיפגשם? מופיעה בשר השאלות.


אירועים חשובים בהשתתפות טואור מתוך ההיסטוריה של ארדה.
(ע"ק = העידן הקדום, ע"ע = עידני העצים. ער"א = העידן הראשון, עש"נ = העידן השני, עש"ל = העידן השלישי, ער"ב = עידן רביעי)

\