Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/customer/www/numenore.com/public_html/arda/includes/WebStart.php on line 37
האנציקלופדיה של ארדה: טבעת האחת, ה - האנציקלופדיה של הארץ התיכונה

טבעת האחת, ה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

"ברה וחלקה הייתה, ללא סימן חריטה הנראה לעין. טהור ונאווה נראה הזהב, ופרודו הרהר בלבו עד מה עשירים גווניה, עד מה היא מושלמת בעיצובה וכלולה ביופיה." חבורת הטבעת, עמ' 69.

באנגלית: The One Ring

הטבעת האחת היא הטבעת הראשה, שכוחה פרוש על כל טבעות העוצמה.

בני לילית החלו ליצור טבעות לשימושם בימים קדומים, ובאותם ימים לא ידעו עדיין שסאורון מושחת ונעזרו בו רבות. בתוך כך למד את סודותיהם ויצר בסתר את הטבעת האחת, שעונדי השלוש, השבע והתשע כפופים לה ומחשבותיהם גלויות בפניו.

קלברימבור יוצר השלוש גילה את תוכניתו של סאורון והחביא את שלוש טבעות בני לילית.

סאורון חישל את הטבעת באש הר האבדון, אורודרואין, ושיקע בה כמות נכבדת מכוחו. חלק גדול ממפעלותיו (כמו יסודותיה של באראד-דור) ומשרתיו נשלטו באמצעותה. אי לכך, היא היתה לכוח המכריע במלחמת הטבעת ומשהושמדה – נשמדו גם סאורון ומפעלותיו.

הטבעת ניחנה בכמה תכונות יוצאות דופן: תכונתה המיידית היתה העלמת העונד והכנסתו לעולם של צללים, בו התקיימו יישויות ערטילאיות. היא חידדה את חושיו של אדוניה, והאריכה את חייו. יחד עם זאת היתה זו הארכה מלאכותית ומושחתת: גופו של גולום, שענד אותה לתקופה ארוכה השתנה לחלוטין. בגלל כוח הרשע הטמון בה, היתה לה השפעה מסוכנת ביותר ונודעה לה מידה מסוימת של תבונה; היא שאפה למצוא לה אדון, להיות בידיים של בעל עוצמה, ופעלה על אותם מאוויים שליליים של כל אחד מאדוניה: גולום ראה עצמו כשליט אדיר שאוכל דגים שלוש פעמים ביום, סאם גאמג'י ראה את עצמו כמלך הגננים, בורומיר ראה את עצמו מפקד על צבא אדיר וגאנדאלף אומר שבידי החזקים או בעלי העוצמה היא מסוכנת שבעתיים, שכן הם יודעים כיצד להשתמש בכוח הלכה למעשה, וגם אם יתחילו את בעלותם עליה בכוונות טובות ומתוך רצון להפיל את השר האפל, הרי שלבסוף יהפכו תחת השפעתה לשרי אופל חדשים בעצמם (לדוגמא, השחתתו של סארומאן, והמבחן הקשה שבו הועמדו גאנדאלף וגאלאדריאל כשעמדו בפני הפיתוי לקבל אותה).

בנוסף לתכונות אלה, העונדים אותה נקשרו אליה איש בתורו, ולא יכלו לוותר עליה מרצונם. איש לא היה חסין בפניה מלבד טום בומבדיל: הוא לא הפך רואה ואינו נראה, היא לא עוררה בו כל מחשבות שליליות או רצונות אלימים, והוא החזיק בה כמה רגעים ואז ויתר עליה מייד.

הטבעת עברה מידו של סאורון לידי בני תמותה במלחמת הברית האחרונה בשנת 3441 לעידן השני, כאשר איסילדור כרת אותה מידו של סאורון, כופר-נפש על מות אביו ואחיו. כאמור, הוא נקשר אליה מייד ולא היה מוכן לוותר עליה למרות שידע שהיא חפץ של רוע ויש להשמידה. היות וניחנה ברצון משל עצמה, היא נפלה מאצבעו של איסילדור ושקעה בנהר האנדואין, שם נותרה עד שבשנת 2463 לעידן השלישי מצא אותה דיאגול ההוביט משבט סטור. את השפעתה על המאווים השליליים ניתן לראות כבר אז, כאשר חברו של דיאגול, סמיאגול, חשק בה, והרג אותו.

סמיאגול נקרא בשם גולום וגורש משבטו, ולאחר מכן מצא מסתור בהרי הערפל. במשך חמש מאות שנה השחיתה הטבעת את גופו ונשמתו והוא הפך למשועבד לה כמעט לחלוטין. בשנת 2941 לעידן השלישי היא אבדה לו ונמצאה על ידי בילבו באגינס ההוביט, שהיה בהרי הערפל לרגל המסע לארבור. לאחר מכן הוא הביאה לפלך. גולום לא היה מוכן לוותר עליה גם לאחר שאבדה לו, ומאז נדד בחיפושיו אחריה במשך שנים רבות בכל רחבי הארץ.

גאנדאלף שחשד בטבעתו של בילבו מזה זמן, הוכיח את חשדו לאחר שחקר אודותיה בגנזכי גונדור, והעביר את הטבעת באש האח שבמעון באג, שם נגלתה לו בהשפעת חום האש הכתובת שחרט עליה סאורון: 'טבעת למשול בם ולאתרם, טבעת למשוך בם ולקושרם'.

מכל אדוניה של הטבעת (מלבד סאם שהחזיק בה לזמן קצר) בילבו לבדו וויתר עליה לבסוף וזאת מאחר שריחם על גולום לאחר שמצא את הטבעת ולא הרגו, ובעזרתו של גנדאלף מסרה לפרודו, יורשו כשישים שנה מאוחר יותר בשנת 3001 לעידן השלישי. פרודו החזיק בה בפלך ושמר עליה בסוד. בשל הזמן הקצר שהיה בעליה לא הושחת, אולם הוא החל דואג שמא תיפול או תאבד (סימנים מקדימים להשפעתה עליו).

הטבעת ניתנה להשמדה רק באמצעות האש שבה נוצרה - בהר האבדון אשר במורדור. לשם השגת מטרה זו יצאה חבורת הטבעת מריוונדל. ככל שהטבעת התקרבה להר האבדון כך הלכו וגברו כוחה והשפעתה על פרודו. פרודו לא התפתה להשתמש בטבעת ונשא אותה באומץ לעבר הר האבדון, אך כשלבסוף הגיע לסאמאת נאור, המקום שבו חושלה לראשונה הטבעת, הוא נשבר תחת נטל הטבעת ותבע בעלות עליה. ברגע זה ממש גולום התנפל עליו, כרת את אצבעו בנשיכה והשיג את הטבעת. אך ריקודי הניצחון שלו גרמו לו ליפול לתוך התהום שבתחתיתה לבה לוהטת. וכך בא הקץ לטבעת האחת ב-25 במארס, בשנת 3019 ויחד איתה הושמדו מפעלותיו של סאורון בארץ התיכונה לעד והוא היה לרוח רעה המכרסמת במחשכים.

כל נושאי הטבעת, בילבו, פרודו וגם סאם (שנשאה לזמן קצר בעוד פרודו מחוסר הכרה לאחר הקרב מול שילוב), נתנזקו במידה זו או אחרת, וזכו באפשרות לעזוב את הארץ התיכונה ולהחלים בואלינור.

הטבעת האחת נודעה גם כ'האחת', 'הטבעת', 'טבעת הטבעות', 'טבעת האבדון', 'הטבעת השליטה', 'טבעת העוצמה', 'קללת איסילדור' וגם 'חמדתי' (בפי איסילדור, גולום ובילבו).

השאלה האם אי-אפשר היה להרוס את הטבעת בהר געש אחר שמיקומו יותר נוח? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בילבו היה משועבד לטבעת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם הטבעת מעוררת תשוקה לים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם הטבעת מעניקה חיי-נצח? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם השמדת הטבעת השפיעה על בילבו? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם התאווה לסילמארילי דומה לתאווה לטבעת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם יש קשר בין העובדה שפרודו ובילבו נשאו את הטבעת ולכך שהם נשארו רווקים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם לטבעת היה רצון עצמאי משלה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם מתייחסים לטבעת כ-It או כ-She? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם ניתן היה להשמיד את הטבעת באש דרקון? מופיעה בשר השאלות.

השאלה כיצד ייתכן שמילות שיר הטבעת, שחובר על ידי בני-הלילית, מופיעות על הטבעת האחת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה כיצד יכל גאנדאלף לחשוב שפרודו יוכל להשליך את הטבעת בהר הגזירה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה כיצד יכל פרודו להציע את הטבעת לאנשים שונים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה כיצד לא חשו רפאי הטבעת בטבעת כאשר זו היתה בידיו של בילבו? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע הטבעת לא השפיעה על בילבו כפי שהיא השפיעה על גולום? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע הטבעת לא מאותתת לפרשים השחורים כאשר הם במרחק מטרים ספורים ממקומה על מקום הימצאה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע הטבעת משפיעה על פרודו במהירות רבה יותר מאשר על בילבו? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע הפסיקו שלוש הטבעות לפעול לאחר שהטבעת האחת הושמדה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע יצר סאורון את הטבעת האחת ומה היו כוחותיה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לא בדק גאנדאלף את הטבעת של בילבו מיד כאשר עלו בו החשדות שזו הטבעת האחת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לא הייתה לטבעת שליטה על טום בומבדיל? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לא חשקה שילוב בטבעת ? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לא יכל סאורון ליצור טבעת נוספת לאחר שהטבעת האחת אבדה לו? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לא מסופר על כוחה של הטבעת האחת ב"הוביט"? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לקח לגאנדאלף כל כך הרבה זמן לזהות שהטבעת של פרודו היא הטבעת האחת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה הסיבה שבגללה יצר סאורון את הטבעת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה קרה לטבעות לאחר השמדת הטבעת האחת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה קרה לכוחן של הטבעות לאחר שהטבעת השלטת הושמדה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מי עשה את טבעות העוצמה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה כיצד קורה כי לעיתים משנענדה הטבעת פרטי לבוש או חפצים מסוימים נעלמים, ואילו לעיתים הם אינם נעלמים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם הטבעת יכלה לשנות את גודלה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה למה סאורון יצר דווקא טבעת, ולא כל סממן או תכשיט אחר? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לא קישר סאורון את נוכחות של גולום במורדור לקרבתה של הטבעת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע אלרונד לא הכריח את איסילדור להשמיד את הטבעת? מופיעה בשר השאלות.

\