הוביטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Hobbits

הוביטים הם תת-גזע של בני האדם. למרות שהיו קיימים מסביבות העידן הראשון הם לא נזכרו בהסטוריה ולא התבלטו כלל.

מקום ישובם הראשון שידוע לנו הוא בעמקי האנדואין, אך מידע זה הוא מתחילת העידן השלישי, ולא ידוע בברור אם ישבו שם קודם לכן. ההוביטים היו לא ידועים יחסית (שכניהם הכירו אותם, בריפרוף, אך ברשומות כמעט שלא הוזכרו) לגזעים אחרים עד אמצע העידן השלישי. בסביבות שנת 1050 לעידן השלישי ההוביטים, שמנו בזמן זה כשלושה שבטים: ההארפוט, הפאלוהייד והסטור, נעו מערבה מאימת הרשע שפלש ליער אופל. לאחר נדודים שונים של השבטים, בשנת 1600 לעידן השלישי הפלך נוסד ובמהרה הוביטים רבים באו לחיות בו או בקרבתו. באיזור שנת 1463 היתה מושבת סטור בשדות הסיפנים וניתן היה למצוא מושבות בודדות של הוביטים פה ושם.

למעט המגיפה הגדולה בשנת 1636 לעידן השלישי והחורף הארוך בשנת 2758, ההוביטים באריאדור חיו בשלום ובנוחות בפלך ובברי, בין היתר הודות להגנה של גאנדאלף ושומרי היער מן הצפון. האוכלוסיה של הפלך גדלה ופעמיים גבולות הפלך הורחבו: בשנת 2340 משפחת אולדבאק התיישבה את באקלנד ובשנת 32 לעידן הרביעי הנפה המערבית נוספה באופן רשמי לפלך כמתנה מאת המלך אלסאר. לפני מלחמת הטבעת כמעט אף אחד לא שמע על הפלך או על ההוביטים, אך במסגרת המלחמה ולאחריה שמעם הגיע לאזניים רבות.

הוביטים בזמן מלחמת הטבעת דיברו בניב מסוים של לשון המערב. הם כתבו בגרסה של כתב הקירת, אך ההוביטים המלומדים ידעו את כתב הטנגוואר.

שמם של ההוביטים בלשונם האמיתית היה 'קודוק' - 'שוכני מחפורות' - שתורגם להוביטים. בלשון המערב הם נודעו כבני מחצית, ובלשון רוהאן כהולביטלה (וברוהירית מקורית: קוד-דוקאן).

ההוביטים הם שוחרי שלום, אוהבי שלווה, עובדי אדמה טובים, מהירי שמע וחדי עין אך בעלי נטייה להשמנה ולעולם אינם ממהרים שלא לצורך, הריהם זריזים ומהירי תנועה ובעלי יכולת להיעלם חיש מהר באין קול.

הם נמוכי קומה בדומה לגמדים, אך נופלים מהם בחוסן ובגרמיות. קומתם אינה אחידה והיא נעה בין 60 ל 90 סנטימטר. ההוביטים מן הפלך אהבו ללבוש בגדים בהירים (במיוחד ירוק וצהוב). כפות רגליהם מכוסות עור קשה ושיער עבה ומקורזל צומח עליהן ולכן מיעטו לנעול נעליים. היו להם פנים רחבות, בהירות עין ולחיים אדומות.

ההוביטים הם אנשים פשוטים שמחבבים הומור פשוט, אוכל פשוט ושירים פשוטים, אחד מתחביביהם הגדולים הוא הכנת אילנות משפחה ואילנות יוחסין בעלי היסטוריה מפורטת על כל אדם ואדם מהעבר של משפחתם. חלק גדול מהם, למעט קהילות בודדות משבט הסטור, סולדים מים וממקווי מים ומפחדים מאד מטביעה. תוחלת חייהם נעה סביב מאה השנים.

  • אחרית ההוביטים:

"התמעטות קומתם של ההוביטים, הרבה יותר מאוחר, נבעה בלי ספר מן השינוי במצבם ובאורח חייהם; הם נעשו עם חמקן ונסתר, שנאלץ למצוא מקלט (ככל שנעשו בני האדם, האנשים הגדולים, מרובים יותר ויותר, ולקחו להם בחוזק-יד את הארצות הפוריות והנוחות יותר ליישוב) ביערות ובישימון: עם נוודים עני אשר שכח את תבונת-כפיו, חי מן היד אל הפה ונתן את כל מעייניו לחיפוש מזון, ופחד להיראות לעין." (סיפורים שלא נשלמו, עמ' 318-319.)


השאלה האם הגמדים וההוביטים הם באותו גובה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם ההוביטים הם תת-גזע של בני-האדם? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם ההוביטים מעולם לא נעלו נעליים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם היה מישהו במועצה הלבנה שנתן דעתו להוביטים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם היו בני תערובת של הוביטים ובני-אדם? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם יש הוביטים שגרו מחוץ לפלך? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם להוביטים היו חגים מיוחדים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם להוביטים יש חסינות טבעית מהשפעת הטבעת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה כיצד ייתכן שאף אחד במינאס טירית או ברוהאן לא הכיר את ההוביטים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע ב"ההוביט" מתוארת משפחת טוק בצורה שלילית יותר מב"שר הטבעות"? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע יש להוביטים תוחלת חיים ארוכה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה קורה להוביטים לאחר שהם מתים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מהי תוחלת החיים של ההוביטים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע ההוביטים לא אהבו מים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע נעלמו אוכלוסיות ההוביטים והגמדים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע שמות החודשים ב"שר הטבעות" דומים לשמות החודשים המודרניים (הגרגוריאניים)? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע תמיד הטובים ב"שר הטבעות" הם בלונדינים בעוד שהרעים הם שחורי שיער? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם טולקין המציא את המילה "הוביט", ומה פירושה? מופיעה בשר השאלות.

\