Deprecated: assert(): Calling assert() with a string argument is deprecated in /home/customer/www/numenore.com/public_html/arda/includes/parser/Preprocessor_DOM.php on line 566
האנציקלופדיה של ארדה: גונדור, הממלכה - האנציקלופדיה של הארץ התיכונה

גונדור, הממלכה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Gondor

גונדור - 'ארץ האבן', סינדארין.

גיאוגרפיה:

גונדור ממוקמת במערב הארץ התיכונה, למרגלות ההרים הלבנים (ארד נימראיס) משני צידי הרכס.

בשיא כוחה גונדור השתרעה מקלבראנט שבצפון ועד לאומבאר ונהר ההארנן בדרום, מנהר הגוואתלו במערב ועד ימת רהון במזרח.

גונדור היתה מחולקת למחוזות שראשיהם היו חברים במועצת גונדור, שיעצה למלכים ולאחר מכן לעוצרים. מחוזותיה של גונדור היו: אנדראסט, אנפאלאס, דור אן ארניל, בלפאלאס, לאמדון, קאלנארדון (רוהאן), אנוריה, לבנין, לוסארנאך, איתיליה והארונדור (דרום גונדור).


היסטוריה:

כאשר נחתו אלנדיל ושארית הפליטה של נומנור במפרץ לון בסוף העידן השני, פנה אלנדיל יחד עם אנשיו מזרחה לייסד את ארנור, ואילו בניו, איסילדור ואנאריון המשיכו עם ספינותיהם דרומה עד מפרץ בלפלס, ושם ירדו לחוף ויסדו את ממלכת גונדור בשנת 3320 לעידן השני. הם הקימו את העיר אוסגיליאת בשפך האנדואין, והיא היתה בירתם, שבה עמדו כיסאותיהם זה לצד זה בארמון המלכות. עד מהרה נכרתה הברית האחרונה, ופליטי נומנור יצאו עם אנשיו של גיל גאלאד למלחמה במורדור. אנאריון נפל במצור על באראד-דור, ואלנדיל נפל בקרב האחרון במלחמת הברית האחרונה. איסילדור עלה צפונה, לרשת את כסאו של אלנדיל בארנור, והשאיר את בנו של אנאריון, מנלדיל, כשליט גונדור.

במשך כחמש מאות שנה שגשגה גונדור בשלום, עד שהחלו התקפותיהם של בני המזרח, שנטרו עדיין טינה לבני נומנור על כיבושיהם ומנהגם בטרם השקיעה. מלכי גונדור ניצחו את בני המזרח והרחיבו את תחום שלטונם עד ימת רהון. גם ההאראדרים, בני הדרום נלחמו בגונדור, והאראד נכבשה בשנת 1050.

בינתיים החלו לרדת מהצפון שבטים נוספים של בני אדם שהיו מקורבים לאדאין בני שלושת הבתים, אבותיהם של הנומנורים. אלה התקבלו בשלום על ידי מלכי גונדור והתיישבו בקאלנארדון. המלך ואלאקאר אף נשא לו אישה מבני הצפון. הדבר עורר התנגדות גזענית מצד האצולה הגונדורית שחששה שהדם הנעלה של נומנור ימהל בדם נחות, ולכן במותו של ואלאקאר פרצה מלחמת האחים בגונדור, וקאסטאמיר הצליח להדיח את המלך החוקי, אלדאקאר. לאחר עשר שנים חזר אלדאקאר עם צבא גדול שגייס מחוץ לגונדור, וזכה בכסאו חזרה. קאסטאמיר נמלט והתבצר באומבאר, שהפכה מאז למקלט לאויבי גונדור ולבסיס של שודדי ים. במחלמת האחים נשרפה אוסגיליאת והפאלאנטיר הראשי של ממלכת הדרום נפל לנהר ואבד.

בשנת 1636 באה רעה גדולה על גונדור בדמות המגפה השחורה. בשל אבדות הגונדורים ננטשה אוסגיליאת כליל, והמשמר על מורדור הוזנח. מושב המלך הועתק למינאס אנור.

ב-1851 הותקפה גונדור על ידי רוכבי הקרונות והמלך אונדוהר נפל עם שני בניו. איארניל השני שהיה בנו של אחיין המלך הצליח להביס את רוכבי הקרונות, אבל גונדור נותרה ללא יורש מוכר לכס המלוכה. בשלב זה, בשנת 1944, טען ארוודואי, מלך ארנור לכתר, בזכות היותו יורש אלנדיל, ובזכות נישואיו לביתו של אונדוהר. טענתו נדחתה, ואארניל השני היה למלך גונדור.

ב1974 נפלה ארנור והמלך ארבדוי טבע, אבל אארניל שלח את בנו איארנור צפונה בראשות צבא גדול, וב-1975 מחו צבאות גונדור מעל פני האדמה את ממלכת אנגמאר. מאז נודעה שנאה יתירה לאיארנור מצד המלך-המכשף מאנגמאר, הוא אדון הנאזגול.

ב-2043 וב-2050 קרא אדון הנאזגול תיגר על אאירנור, ובפעם השניה נענה המלך לאתגר ורכב למינאס מורגול בלווית מספר מצומצם של שומרי ראש, ומאז לא נודעו עקבותיו. אארנור לא השאיר יורש, ומכיוון שלא היה ברור אם הוא חי או מת, המשיך סוכן גונדור לשלוט במקומו. מאז ואילך נשלטה העיר על ידי הסוכנים, אף שאלה לא נטלו להם כתר, ולא ישבו על כס המלוכה.

ב- 2063 הובס סאורון על ידי המועצה הלבנה בדול גולדור והחלה תקופת השלום השמור, שנמשכה ארבע מאות שנה. אז שבו כוחות האופל והתקיפו את גונדור. הגונדורים עמדו בפני תבוסה קשה, כאשר לפתע הגיע עזרה בלתי צפויה משבטי הצפון: איאורל הצעיר רכב אל שדה הקלבראנט והפך את הקרב לניצחון. כתגמול על עזרתו נתנה לו ולעמו הארץ שנקראה מאז רוהאן, וברית נכרתה בין האיאורלינגאס לבין גונדור.

אך ההתקפות נמשכו ביתר שאת, וב-2759 כמעט נמחתה רוהאן תחת התקפות בני דונלנד, בעוד גונדור מנועה מלשלוח עזרה בשל התקפות כבדות מצד שודדי הים של אומבאר. לבסוף הצליחה גונדור להביס את שודדי הים ולשלוח עזרה, אך הלם מלך רוהאן ושני בניו נפלו. כיוון שנתמעטו יושבי רוהאן, בקשתו של סארומאן הלבן לדור באייזנגארד, שבאה באותה שנה, התקבלה בברכה הן מצד גונדור והן מצד רוהאן, ועוצר גונדור העניק לו את מפתחות האורתאנק.

גונדור ורוהאן זכו להפוגה מסוימת שבמהלכה השתקמו שתי הממלכות, אבל ב2951 הכריז סאורון מלחמה גלויה על גונדור. סיכוייה של גונדור היו קלושים, אבל בזכות המאורעות המתוארים ב"שר הטבעות" הובס סאורון, ואראגורן, יורש אלנדיל, שב כמלך למינאס טירית בשנת 3019 לעידן השלישי וחידש את שושלת המלכים הקדומה.


השאלה האם אראגורן היה שליט טוב למרות שלא הוכשר לכך? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם ארנור הוקמה מחדש? מופיעה בשר השאלות.

השאלה באיזה עידן חיה המלכה בירותיאל? מופיעה בשר השאלות.

השאלה כיצד יכול להיות כי משהגיע אראגורן לדרוש את המלוכה קיבל כל עם גונדור את הדין, ולא התפתחו מאבקים פנימיים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לא שלחו בני הלילית והגמדים כוחות לעזור לגונדור ורוהאן בזמן מלחמת הטבעת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע אין פוליטיקה ביצירותיו של טולקין? מופיעה בשר השאלות.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את עידן שלישי: ממלכות הדונאדאין.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את דרום הארץ התיכונה.

\