גונדולין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Gondolin

גונדולין היתה עמק חבוי ממזרח למוצאי הסיריון בבלריאנד.

טורגון איש נבראסט, גילה אותה בעזרת אולמו הואלא. שם בעזרת בני עמו בני הלילית הקשוחים הוא בנה את גונדולין (בעוד אולמו מתריע בו לא לאהוב אותה יותר מדי ולזכור שתקוות בני הלילית היא במערב). אולמו ניבא שיום יבוא ואיש יגיע אל גונדולין ובואו יסמן שגונדולין עומדת לפול בשל בגידה.

כל תושבי נבראסט עברו לגונדולין. גונדולין עברה בשלום תלאות רבות ושנים רבות עמדה כקוץ בצלעות מורגות, וטורגון, איש גונדולין יזם מתקפה על מורגות, שנכשלה. מורגות השחור מעולם לא הצליח למצוא את המצודה הסודית והנוראה של בני הלילית, עד בואו של טואור.

טואור, פליט היתלום, ממלכת בני האדם שנכבשה על-ידי בני המזרח בהתקפה הכושלת, הגיע לגונודולין לאחר תלאות, ובו היו את כל הסימנים שאולמו הואלא נתן. אך לב טורגון, בן הלילית לא נתן לו לעזוב את גונדולין, העיר הנאווה והוא בטח בעוצמתה, ולטואור נתנו כבוד ויקר. הוא נשא לאישה את בתו של טורגון ונולד להם בן - איארנדיל.

אך נבואת אולמו התגשמה כאשר מאיגלין, אציל בן לילית, נפל בשבי מורגות ובגד. מורגות גילה את סוד גונדולין ואת מיקומה ושלח את כל עצמתו, באלרוגים, דרקונים ואורקים הסתערו על העיר והרסו אותה. באחד מקרבות המאסף, בעוד שארית הפליטה נסוגים, הרג בן לילית בשם גלורפינדל באלרוג, ונהרג בעצמו. שארית הפליטה ברחו לסיריון. בכך גונדולין, המצודה האחרונה של בני לילית בבלריאנד, נפלה.


אירועים חשובים שהתרחשו בגונדולין מתוך ההיסטוריה של ארדה.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את צפון בלריאנד.

\