Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/customer/www/numenore.com/public_html/arda/includes/WebStart.php on line 37

Deprecated: assert(): Calling assert() with a string argument is deprecated in /home/numenore/public_html/arda/includes/parser/Preprocessor_DOM.php on line 566
האנציקלופדיה של ארדה: בני לילית - האנציקלופדיה של הארץ התיכונה

בני לילית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

"'הם נראים לי כמשהו שמעבר לחיבה או אי-חיבה שלי, אם אפשר לומר כך,' השיב סאם לאטו. 'כמו אין ערך למה שאני חושב עליהם. הם אחרים מכפי שמצפה הייתי - זקנים יותר וגם צעירים, עליזים יותר וגם עצובים.'" חבורת הטבעת, עמ' 96.

באנגלית: Elves

בני הלילית הם ילדיו הראשונים של אילובאטאר, נקראים הבכירים. הם האצילים ביותר מהגזעים התבוניים שבארץ התיכונה. הם גבוהים, חזקים ומסוגלים ליצור יצירות מדהימות. בני הלילית מכירים ואוהבים את הואלאר וסולדים ממורגות וממשרתיו. במהלך חייהם הארוכים בארץ התיכונה הם נפלגו למספר עמים ועדות:

בני הלילית בתחילה נפלגים לאבארי ולאלדאר.

האלדאר נפלגים לשלושת עמי בני הלילית: הואניאר, הנולדור והטלרי.

הטלרי בארץ התיכונה מורכבים ממספר סיעות: בני הלילית האפורים, בני הלילית הירוקים, נאנדור, אגלאת, והפאלאתרים.


בני הלילית לפני העידן הראשון

בני הלילית התעוררו לראשונה על גדות אגם קואיוויינן כשהכוכב הראשון ניצת בשמים. בתחילה הם נותרו חבויים הן מעין הואלאר והן מעינו של מלקור. אך לבסוף מלקור גילה אותם ואף חטף חלק מהם למבצרו האפל. שם, כך סבורים, הם שימשו כ'חומר גלם' ביצירת האורקים. לאחר זמן קצר גם הואלא אורומה גילה אותם ובעצה אחת עם שאר הואלאר, הציע לבני הלילית לעקור לואלינור, ארצם של הואלאר, שם הם יוכלו לחיות בשקט ובבטחון. אז בני הלילית נפלגו לשתי קבוצות: האלדאר, שנענו לקריאת הואלאר ועקרו לואלינור, שם הם למדו מחכמת הואלאר ומתבונת כפיהם. והאווארי, אשר סירבו לקריאה ונותרו בארץ התיכונה. שלושת עמי בני הלילית שיצאו למסע: הואניאר, הנולדור והטלרי הגיעו בסוף לואלינור, למעט חלק מהטלרי שנותרו בארץ התיכונה. בני הלילית בואלינור חיו שם זמן רב וכוננו ממלכות וערים באמאן.

בני הלילית הם גבוהים ורזים, ולתנועותיהם ומראם החיצוני חן רב יותר מאשר לבני האדם. למרות שהם חינניים הם גם חזקים מאד ובעלי סיבולת וכוח רבים. הם ממעטים בשינה וככל הנראה ישנים בעיניים פקוחות. ייתכן שאוזניהם מחודדות קמעה בקצותיהן. בני הלילית הם מרחיקי ראות ומיטיבי שמע, יותר מבני האדם. צבע שיערם משתנה, והוא זהה לזה של בני האדם, יש מביניהם בלונדינים, אדומי שער ושחורי שיער. בני הלילית לא שונים באופן מהותי מבני האדם, אך ממבט ראשון ניתן להבחין שהם אינם אנושיים.

הם מומחים בשיר ומזמור וחיברו את השירים היפים ביותר. משורריהם הם מוכשרים ביותר ומסוגלים ליצור יצירות מדהימות ביופיין. בני הלילית, ובמיוחד הנולדור, מומחים בחרשות מתכת, בצורפות ובטכנולוגיות שונות. למרות שלא השתוו מעולם לגמדים, בני הלילית יצרו כמה מהדברים היפים ביותר בארץ התיכונה.

בני אדם ובני לילית יכולים להתרבות ואכן קרו מקרים שבהם נולדו ילדים לזיווג כזה. במקרה שנולד ילד שהוא בן לילית למחצה, הוא מקבל את האפשרות, בהתבגרותו, לבחור לאיזה עם להשתייך: לעם בני הלילית או לעם בני האדם.

הדבר החשוב ביותר בבני הלילית, ואחד ממושאי הקנאה של בני האדם בהם, הוא האלמוות של בני הלילית. בני הלילית קשורים לארדה והם אינם מתים מזקנה או ממחלה כל עוד העולם קיים, אלא רק מפציעה פיסית ולעיתים מיגון וצער. אם בן לילית מת מסיבה זו או אחרת, נשמתו מגיעה להיכלי מאנדוס שבואלינור, שם הוא שוהה פרק זמן שמשתנה בהתאם למעשיו בחייו הקודמים. ככל שמעשיו גרועים יותר, כך הוא יבלה יותר זמן בהיכלי מאנדוס העצובים, ושם נשמתו מיטהרת ומזדככת. לאחר שהוחלט שבן לילית בשל לצאת לחיים חדשים, הוא מתגלגל לגוף של בן לילית שנולד זה עתה. ניסיונו ונשמתו מתגלים לבן הלילית הצעיר רק בהתבגרותו. בכל מקרה מדובר בחוויה כואבת מאד וקשה מאד עבור בן הלילית. ושונה מהאלמוות כפי שהוא נתפס על ידינו. אך העובדה היא שבני האדם ראו את בני הלילית נותרים צעירים ובלתי משתנים בעוד הם מתים. קנאה זו של בני האדם באלמוות גרמה לבעיות רבות בעידנים השונים ובמיוחד בנפילת נומנור.

כתוצאה ממשך החיים הארוך של בני הלילית, תפיסת הזמן שלהם שונה לחלוטין מזו של בני האדם. הזמן עובר ביעף עבורם. הכל משתנה והם לא. לכן שהות ממושכת בארצות בני התמותה, בהן הכל משתנה במהירות, קשה להם. כך סאורון פיתה את בני הלילית מארגיון לחשל את טבעות בני לילית שאמורות לעצור את מהלך הזמן ולאפשר לבני הלילית לחיות בסביבה שבה הזמן לא משתנה. כך למשל גאלאדריאל שהחזיקה בטבעת אפשרה ללותלוריין להשתנות מעט במהלך הזמן ולהקל על בני הלילית שגרו בה. ההתעייפות, או השחיקה הזו של בני הלילית מארצות בני התמותה גרמה לבני הלילית לנטוש מערבה. באמאן, הארץ הברוכה, שבה הכל קבוע ומעבר הזמן שונה ולא גורם לבני הלילית צער על כך שהכל משתנה ומתבלה סביבם.

בעקבות מעשה הסילמארילי גלו חלק מהנולדור מאמאן, ומעשה זה היה המחולל של תולדות שלושת העידנים הבאים, ושזר את גורלם של בני הלילית ובני אדם: פיאנור בו הלילית היה נסיך הנולדור. הוא היה המוכשר בבני אילובאטאר, ופסגת יצירתו הייתה 3 אבני חן מופלאות בשם הסילמארילי: אבני החן האלו הכילו את אור שני עצי ואלינור, וכל מי שראה אותן חמד אותן. מלקור שהביע חרטה על פשעיו שוחרר מכלאו, וביום חג גנב את הסילמארילי. פיאנור רתח מזעם וקיבץ את הנולדור, וכנגד רצון הואלאר הסיתם לעזוב את ואלינור, הארץ הברוכה, לצאת אחרי מלקור (שפיאנור קרא לו מורגות - האויב השחור) ולהוציא ממנו את הסילמארילי בכוח. הוא ושבעת בניו נשבעו שבועה קשה וחמורה למצוא ולהחזיק את הסילמארילי. חלק גדול מהנולדור לא רצו לעזור לפיאנור ובניו בשבועתם, אך הם רצו לצאת לארץ התיכונה ולהקים לעצמם ממלכות ללא חסות הואלאר. ולכן רבים מהנולדור בהנהגת פינגולפין ופיאנור עזבו את ואלינור, וכשהם הגיעו לנמלי הטלרי הם דרשו את ספינות הטלרי, אלא שהטלרי סרבו לתת להם או למכור להם את ספינותיהם היקרות, והנולדור טבחו את כל הטלרי שניסו להתנגד להם ושדדו את הספינות. לאחר המעשה הנורא קילל אותם מאנדוס הואלא:

"דמעות לאין מספר עוד תזילו: והואלאר יגדרו את ואלינור בעדכם, וינעלו אתכם מחוצה לה, עד כי אף לא הד קינותיכם יעבור את ההרים הללו. על בית פיאנור שפוכה חמת הואלאר ממערב עד קצה מזרח, ועל כל ההולכים עמו תיפול. שבועתם תרדפם, ותבגוד בהם, ותמיד תגזול מידיהם את האוצרות אשר נשבעו לרדוף. קץ רע ייפול על כל אשר יתחילו לטובה. ובבגידת אח באחיו ובחשש בגידה, יקרו כל הדברים האלה. המנושלים יהי שמם לעד."

ברגע שבני הלילית נחתו בארץ התיכונה ולחמו לראשונה במורגות, ניצתה השמש בשמים והעידן הראשון החל.

תולדות בני הלילית בעידן הראשון

לאחר הקרב הראשון של הנולדור במורגות והקרב השני שבו הביסו הנולדור לחלוטין את מורגות, הם הקימו ממלכות רבות בארץ התיכונה וצרו על מורגות. גם לטלרי היו ממלכות והגדולה שבהם היתה דוריאת שבה מלכו מליאן המאיא ובעלה אלו תינגול. במשך ארבע מאות שנה נמשך המצור על מורגות. במהלך ארבע מאות השנים הללו נוצרו קשרי מסחר וידידות בין הגמדים לבני הלילית (במיוחד בין הגמדים לתינגול) וגם שלושת בתי בני האדם הגיעו מהמזרח ובני הלילית לקחו כמה מהם לשירותם. בני האדם האלו, שנקראו אדאין, עזרו פעמים רבות לבני הלילית במלחמת הבלתי פוסקת כנגד מורגות. אך מורגות לא שקט על שמריו במשך ארבע מאות שנה אלו, במרתפי אנגבאנד, מבצרו, צבאו התרבה והוא הכין כלי נשק רבים ומפלצות נוראות על מנת לפרוץ את המצור. ואכן בשנת 455 מורגות תקף. בקרב שנודע לימים כדאגור בראגולאך - קרב להבת הפתע, הוא שבר את המצור וכבש חלקים נרחבים מממלכות בני הלילית ומשרתיהם בני האדם. המלך העליון על בני הלילית, פינגולפין מת בדו קרב עם מורגות עצמו. נקודת האור היחידה בתקופה החשוכה שלאחר הקרב הזה היתה סיפורם של ברן ולותיין, בת לילית מזרע מליאן ותינגול ולוחם אנושי עז נפש שהצליחו לחדור למבצרו של מורגות ולחלץ סילמאריל אחד מתוך כתרו. נצחון זה של ברן ולותיין המריץ את בני הלילית ונתנה להם כוח מחודש ועזוז לתקיפה מחודשת של מורגות האיום. בשנת 473 לעידן הראשון, מאידרוס, אחד מבניו של פיאנור, יזם ברית צבאית שכללה את רוב הממלכות של בני הלילית ובני האדם, למעט דוריאת. ברית זו היתה אמורה למגר את שלטונו של מורגות לתמיד. אך הכשלון של הברית היה מזעזע. בקרב שנודע לימים כנירנאית ארנואידיאד - קרב הדמעות לאין מספר, בגדו בני האדם מן המזרח בבני הלילית וגרמו למפלתם הסופית. בני הלילית נטרו טינה לבני האדם זמן רב לאחר מכן. אך יש לציין שהאדאין לא בגדו בבני הלילית.

לאחר קרב זה נותרו רק שלוש ממלכות בני לילית על תילן: דוריאת, גונדולין (העיר הנסתרת) ונארגותרונד. בשנת 496 נארגותרונד, מעוז הנולדור הגלוי החזק ביותר, נפלה ונכבשה על ידי גלאורונג תולע מורגות. בשנת 505 תינגול, מלך דוריאת, נרצח על ידי גמדים שחשקו בסילמאריל שאותו הוא החזיק. מאז נטועה איבה עמוקה בין בני הלילית לגמדים. בניו של פיאנור פלשו לדוריאת במטרה לקחת את הסילמאריל מדיור, נכדו ויורשו של תינגול. הם לא הצליחו למצוא את הסילמאריל שהוברח משם, אך דוריאת הושמדה לחלוטין. שנתיים מאוחר יותר, בשנת 511 לעידן הראשון. גונדולין, מעוז בני הלילית האחרון, נפל בידי כוחות מורגות. הניצולים המעטים מקרב בני הלילית התרכזו על החופים המערביים של בלריאנד ועל האי באלאר. המסע הגדול של הנולדור לארץ התיכונה הסתיים בכישלון מהדהד והם עמדו בפני כליה. מורגות שלט ללא עוררין בארץ התיכונה. אך לאחר מסעו של איארנדיל, בו עתר לפני הואלאר והצליח לשכנעם, בא צבא הואלאר, והשמיד את כוחותיו של מורגות במלחמת החרון.

תולדות בני הלילית בעידן השני

לאחר חורבן בלריאנד רבים מבני הלילית הפליגו לואלינור. אך רבים מביניהם, שעדיין רצו להיות אדונים לעצמם, נותרו והם הקימו ממלכות בארץ התיכונה: ארגיון ולותלוריין היו הגדולות שבהן. בני הלילית, יותר מכל, סבלו מסאורון. ארגיון הושמדה לאחר חישול הטבעות. רבים נהרגו בקרבות כנגד סאורון. בברית האחרונה הצטרפו כל בני הלילית בארץ התיכונה, בראש מלכם, גיל גאלאד, יחד עם הדונדאין למלחמה בסאורון. סאורון הופל אך גיל-גאלאד, המלך האחרון של בני הלילית נהרג.


תולדות בני הלילית בעידן השלישי

בני הלילית שלא עזבו את הארץ התיכונה החלו לעזוב אותה בקצב הולך וגובר לאורך העידן השלישי. נותרו רק שלושת ממלכות בני לילית: ריוונדל, מקום מושבו של אלרונד, לותלוריין, שם ישבה גאלאדריאל וממלכת בני הלילית ביער אופל. כמו כן בני לילית התגוררו במה שנותר מאוסיריאנד, ממזרח להרים הכחולים. בני הלילית מיעטו להשתתף במלחמות (וכנראה שמספרם היה מצומצם מדי לשם כך) ואין תיעוד על מלחמה כלשהי שהם ערכו מלבד קרב חמשת הצבאות וכיבוש דול גולדור במלחמת הטבעת.


תולדות בני הלילית בעידן הרביעי

בעידן הרביעי כל בני הלילית עזבו את חופי הארץ התיכונה. כבר בשנת 120 לעידן הרביעי לא נותר ולו בן לילית אחד בארץ. השלטון על הארץ התיכונה עבר באופן סופי לאדם.


השאלה מדוע הקימו בני הלילית חומות סביב טיריון? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם ידוע על בני לילית שפנו לשרת את האופל? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לא הרג מלקור את בני הלילית באגם קואיוויינן? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה יקרה באחרית הימים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע נטשו בני-הלילית את ארצם, לינדון, בעידן השלישי? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע תמיד בני-אדם התחתנו עם בנות-לילית ולא ההיפך? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בני-לילית ובני-אדם יכולים להתרבות אלה עם אלה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בני-לילית משתעממים בואלינור? מופיעה בשר השאלות.

השאלה כיצד הגיעו בני-הלילית לואלינור מהארץ התיכונה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע הואלאר התייחסו באופן שונה לבני-האדם ולבני-הלילית? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם הנומנורים היו יותר גבוהים מבני-הלילית? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע תמיד הטובים ב"שר הטבעות" הם בלונדינים בעוד שהרעים הם שחורי שיער? מופיעה בשר השאלות.

השאלה איזו שפת בני-לילית היתה הנפוצה ביותר בארץ התיכונה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה אם בני-לילית אינם מזדקנים, מדוע אין הם נשארים תינוקות? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בן-לילית מעדה אחת יכול להתגלגל מחדש כבן לעדה אחרת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בני-הלילית הם צמחוניים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בני-הלילית התבגרו באותו קצב כמו בני-האדם? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בני-הלילית התעוררו כשלושה שבטים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בני-הלילית טובים יותר מבני-האדם? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בני-הלילית שנולדים מחדש זוכרים את חייהם הקודמים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בני-לילית ישנים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בני-לילית נפגעו מהמגיפה השחורה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם היו בני-לילית עם פגם מולד או נכות? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם כל בני-הלילית הם טובים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם כל בני-הלילית לובשים בגדים דומים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם לבני-הלילית יש אוזניים מחודדות? מופיעה בשר השאלות.

השאלה היכן התגוררו בני-הלילית לקראת סוף העידן השלישי (בתקופת "שר הטבעות")? מופיעה בשר השאלות.

השאלה היכן התיישבו בני-הלילית בהיתלום? מופיעה בשר השאלות.

השאלה כיצד מתרבים בני-הלילית? מופיעה בשר השאלות.

השאלה לאן עוזבים כל בני-הלילית? מופיעה בשר השאלות.

השאלה למה בכל שמות בני-הלילית יש ל'? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע בני-הלילית עזבו את הארץ התיכונה לואלינור? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע בני הלילית סייעו מעט מאוד מבחינה צבאית במלחמת הטבעת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע התעוררו בני-הלילית בארץ התיכונה ולא בואלינור? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה עושים בני-הלילית בהיכלי מאנדוס? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה צבע שערם של בני-הלילית? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה קורה לבני-הלילית כשהם מתים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מיהו בן-הלילית הזקן ביותר בארץ התיכונה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה איזה סוג של מוזיקה הייתה לבני הלילית? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם יכלו בני הלילית להתאבד? מופיעה בשר השאלות.

השאלה כיצד קרה כי בני הלילית לא חוו שום התפתחות טכנולוגית במשך השנים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם יכלו בני הלילית לגדל זקן? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לא שלחו בני הלילית והגמדים כוחות לעזור לגונדור ורוהאן בזמן מלחמת הטבעת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בני הלילית יכולים למות מרעב ומקור? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בני הלילית מזדקנים במראם החיצוני? מופיעה בשר השאלות.

\