ארנור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Arnor

ארנור - 'ארץ המלכים', סינדארין.

ארנור היא ממלכת דונדאין בצפון הארץ התיכונה, הממלכה התאומה של גונדור.

לאחר שניצלו אלנדיל ונאמניו מחורבן נומנור שמו פניהם אל הארץ התיכונה ונחתו עד מהרה במיתלונד. לאחר שהות קצרה בלינדון אצל גיל גאלאד המשיכו הדונדאין מזרחה אל פנים הארץ וייסדו בשנת 3320 לעידן השני את ממלכת ארנור.

אלנדיל היה מלך ארנור הראשון, ואנומינאס היתה בירתו, בעוד בניו, איסילדור ואנאריון הפליגו דרומה וייסדו את ממלכת גונדור. עד מהרה יצא חיל הברית האחרונה למלחמה במורדור, ואלנדיל נפל.

איסילדור, שהיה אמור לרשת את כסאו, נהרג שנתיים לאחר מכן, בשדות הסיפנים, בעת שעלה אל ממלכתו. עימו נהרגו שלושת בניו הבוגרים, אבל בנו הקטן, ואלאנדיל, נשאר בריוונדל, כי היה צעיר מכדי להילחם, והוא הוכתר כמלך ארנור השלישי.

בימי גדולתה ארנור השתרעה בין הברואינן ללון. בשנת 861 לעידן השלישי, מת איארנדור, מלכה העשירי של ארנור, וארנור חולקה בין שלושת בניו לשלוש ממלכות קטנות יותר: קארדולאן, רודאור וארתדאין. ממלכות אלה נלחמו ביניהן בעשרות מלחמות קטנות והתישו את כוחן זו על זו. הדונדאין בשתי הממלכות הראשונות נתדלדלו והתנוונו, ורק ארתדאין שמרה על השושלת של בני נומנור והחזיקה בברית עם גונדור. בתחומה של ארתדאין נמצאה אנומינאס, עיר הבירה הישנה, אבל זו התנוונה עד מהרה, והבירה עברה לפורנוסט.

בשנת 1349 קם איום חדש לארנור: ממלכת אנגמאר אשר בצפון הרחוק. באנגמאר שלט המלך-המכשף, ראש לרפאי הטבעת של סאורון, אף שעובדה זו לא היתה ידועה לאויביו.

שושלת הדונדאין ברודאור התדלדלה בשלב זה עד כדי כך, שמלכה, אדם מבני המזרח, כרת ברית עם אנגמאר, ויצא יחד עימו למלחמה בשתי הממלכות האחרות. ב- 1409 תקפו כוחות של אנגמאר ורודאור את קארדולאן, כבשו את אמון סול והביאו קץ לשושלת הדונדאין בממלכה זאת.

בשלב זה ארתדאין נקראה לעיתים ארנור והיא תבעה חזקה על כל שטחה של ארנור הקדומה. בשנת 1974 כוחות של אנגמר ורודאור השמידו את ארתדאין (למרות ששושלת המלכים, יורשי איסילדור, נשמרה בריוונדל). אמנם כוח תגבורת גונדורי הגיע והשמיד את שתי ממלכות הרשע הללו שנה לאחר מכן, אבל ארנור חדלה מלהתקיים והדונדאין של הצפון הפכו לעם של נוודים ושומרי יער. פורנוסט נהרסה ונודעה לאנשי הסביבה בשם 'סכר המתים'.

בראשית העידן הרביעי, לאחר שנכון שלטונו של אלסאר המלך, הוא כונן מחדש את ארנור והקים את פורנוסט מהריסותיה.

השאלה האם ארנור הוקמה מחדש? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע הדונדאין מן הצפון לא הקימו מחדש את ארנור? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה היתה בירתה של ארנור? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה היו ערי הבירה של שלוש הממלכות שנפלגו מארנור: ארתדאין, קארדולאן ורודאור? מופיעה בשר השאלות.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את הארץ התיכונה.

\