אורקים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

"אך בטרם הספיקו פיפין ומרי להציג את כף רגלם על המדרגות, התפרץ לאולם אחד מקציני האורקים שקומתו כמעט כגובה-איש, והוא עטוי שריון שחור מכף רגל ועד ראש; מאחוריו, בפתח הדלת, התגודדו בני לווייתו. פניו השטוחות נזעמו, עיניו היו כגחלים ולשונו אדומה; בידו החזיק חנית." חבורת הטבעת.

באנגלית: Orcs

אורקים הם כנראה הגזע הנפוץ ביותר בארץ התיכונה. האורקים נראים כמו קריקטורה מעוותת לבני הלילית: עיניים אדומות, עור כהה כפחם, זרועות ארוכות מאד וטופרים המשמשים כידיים. הליכתם דומה יותר לדילוג מאשר להליכה רגילה.

האורקים הם אלימים וניתן לארגן אותם לצבא ממשי רק על-ידי שימוש בכוח ברוטלי. כמעט תמיד, האורק החזק והגדול ביותר ישמש כמנהיגם. האורקים אינם מסוגלים לחוש חמלה או רחמים או לפחות אינם מפגינים שום רגשות כאלה. לכן, תמיד יתעלל האורק החזק באורק אחר החלש ממנו.

האורקים מיומנים בחרבות מעוקלות, ובחץ וקשת. חסרונם הבולט ביותר, כצבא מאורגן, הוא שלאור השמש השפעה מזיקה ומחלישה עליהם, ולכן אינם יכולים לתפקד לאור היום.

מוצאם של האורקים שנוי במחלוקת, היות וגם בכתביו של טולקין עצמו אין אחידות בנושא זה. בסילמריליון מסופר כי במקור היו בני-לילית שנשבו על ידי מלקור והושחתו לבלי-הכר, ולכן יש סברה כי האורקים, כמו בני-הלילית, הם בני-אלמוות ונשמותיהם מגיעות להיכלי מאנדוס. אך יש גם גירסאות הטוענות כי חלק מהאורקים, לפחות, מקורם באיינור מושחתים.

נוסף על האורקים 'האמיתיים', המקוריים, יש עוד שני עדות של אורקים: האורוק האי, והאורקים למחצה.

האורוק האי הם יציריו של סאורון, תוצאה של זיווג האורקים החזקים ביותר בשבט, אשר יצרה זן אורקים חזקים יותר, שקומתם קומת אדם, והיכולים לתפקד גם באור יום.

האורקים למחצה הם יציריו של סארומאן הקוסם, והם זיווג אורקים עם בני אדם ששבה (קרוב לודאי מדונלנד). האורקים למחצה משלבים תבונה של בני אדם עם רשעות וחוזק של אורוק.

לאורקים שפה משלהם, אך לאחר שהובס מורגות והם נפוצו לכל עבר בארץ, התעצמו הבדלי העגות בין השבטים השונים. לכן בסוף העידן השלישי אנו מוצאים את האורקים מתקשרים בעיקר באמצעות הלשון האחידה, אם-כי תוך שיבושים ועיוותים נוראיים.

האם יש נשי-אורקים? גם זו שאלה שאין עליה תשובה ברורה, מלבד משפט בסילמריליון: "כי האורקים חיו ורבו כמנהג ילדי אילובאטאר" (הסילמריליון, עמ' 49). היות ושאר ילדי אילובאטאר, בני האדם ובני-הלילית, פרים ורבים בדרך המקובלת של זכר ונקבה, סביר להניח שאכן קיימות נשי אורקים.

אחריתם של האורקים אינה ברורה. לאחר מפלתו הסופית של סאורון הם הובסו כליל, ולפי רוב ההשערות נעלמו ממערב הארץ התיכונה. עם זאת, ייתכן שנותרו שבטים מבודדים הרחק במזרח.

השאלה מהו מקור האורקים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לא הרג מלקור את בני הלילית באגם קואיוויינן? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מתי הפכה מוריה למקום מושבם של אורקים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם האורקים של מוריה שירתו את סאורון? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם ייתכנו אורקים או טרולים טובים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מה קרה לאורקים בעידן הרביעי? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע האורקים שונאים את אור השמש? מופיעה בשר השאלות.

השאלה ב"הוביט" כתוב כי האורקים המציאו את אבק השריפה. מדוע הם לא השתמשו בו במלחמת הטבעת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם אורקים הם בני-אלמוות? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע לא היה מעולם מעשה גבורה שנעשה על ידי אורקים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע האורקים לא רכבו על סוסים? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם ייתכן כי האורקים כתבו מסורה מנקודת מבטם בה הכל נראה אחרת? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מדוע האורקים הביאו את צבאם עד לארבור? מופיעה בשר השאלות.

\