על נרדאנל


כרך ההיסטוריה העשירי- 'טבעתו של מורגות'- הקוונטה סילמריליון המאוחרת (חלק 2), עמ' 272-273- תירגם טל כץ.

"כאשר פאנור היה עדיין צעיר לימים, הוא נשא לאישה את נרדאנל, עלמה מן הנולדור; על כך תהו רבים, כי היא לא הייתה מהנאות בבנות עמה. אך היא הייתה חזקה, ועצמאית ברוחה, ומלאה בתשוקה לידע.
כאשר הייתה צעירה היא אהבה לנדוד הרחק ממגורי הנולדור, הן לצד החופים הארוכים והן בגבעות הירוקות; וכך היא ופאנור נפגשו, והפכו לשותפים במסעות רבים.
אביה, מאת'אן, היה מגדולי הנפחים, ומבין הנולדור – היקר ביותר לליבו של אולה. מאביה למדה נרדאנל רבות על המלאכה הנדירה בקרב נשות הנולדור: הכנה ועיצוב של דברי מתכת ואבן.
היא הכינה צלמים רבים, חלקם של הוואלאר בצורתם הגלויה, ואחרים של גברים ונשים מן האלדאר, ואלו היו כה דומים ומציאותיים שחבריהם, אם לא ידעו שהם פרי יצירתה, היו מדברים עימם; אך דברים רבים היא יצרה לפי דמיונה האישי בצורות חזקות ומוזרות, אך מדהימות ביופיין.
נרדאנל הייתה בעלת רצון נחוש, אך יותר סבלנית מפאנור, עם שאיפה להבין רצונות של אחרים ולאו-דווקא לשלוט בהם. כאשר הייתה בחברת אחרים לעיתים קרובות ישבה ללא נוע, הקשיבה לדבריהם, ועקבה אחר תנועותיהם ומחוות ההבעה של פניהם.
חלק מהלך רוחה הטוב היא הורישה לאחדים מבניה, אך לא לכולם. שבעה בנים היא ילדה לפאנור, ולא נזכרים בכתבי ימי הקדם של ההיסטוריה אחרים מבין האלדאר שהיה להם מספר כה רב של ילדים. בזכות חוכמתה בהתחלה היא ריסנה את פאנור כאשר ליבו התלהט ביתר-שאת; אך מעשיו המאוחרים יותר גרמו לה צער והם התרחקו זה מזו."  

שמירת קישור קבוע.

סגור לתגובות.