איורים של טולקין

ג'.ר.ר. טולקין קנה תהילת עולם בזכות סיפוריו שהתפרסמו בשר הטבעות, ההוביט, וכל שאר ספרי הלג'נדאריום שפורסמו לאחר מותו, על ידי בנו ועורך עזבונו הספרותי, כריסטופר טולקין.

אולם טולקין שלח ידו בתחום יצירה נוסף על הכתיבה – ציור. ציוריו בעט, דיו, וצבעי מים עיטרו את הספרים שהתפרסמו בימי חייו, וציורים בעפרונות צבעוניים התפרסמו לחוד, לאחר מותו.
המהדורה הראשונה של ספר ההוביט אשר יצאה בבריטניה ב- 1937 עוטרה בציורי עט ודיו בלבד. המהדורה השניה, מאוחר יותר באותה שנה כללה כבר ציור בצבעי מים, וכך גם המהדורה הראשונה בארה"ב שיצאה ב 1938. איוריו של טולקין הופיעו גם בשר הטבעות אשר יצא באמצע שנות החמישים.
מלבד ציורי דמויות, מקומות וסצנות על נושאי הספרים שהתפרסמו, צייר טולקין לא מעט ציורים נוספים שתיארו מקומות וסצנות מתוך הלג'נדאריום אשר התפרסם בספרים שונים רק החל משנת 1977

בארץ מופיעים ציוריו של טולקין בשני התרגומים של שר הטבעות, אולם מבין תרגומי ההוביט השונים, מופיעים הציורים רק בתרגום משה הנעמי.

בשנת 1973 יצא לוח שנה עם ציורי טולקין בארה"ב, בהוצאת Ballantine Books, המו"ל האמריקאי של ספרי טולקין . הלוח כלל ציורים מתוך ההוביט, וציורים שעד אז לא היו ידועים, ואשר במקורם נועדו לעטר את שר הטבעות.
בין השנים 1974 ו- 1979 (להוציא את שנת 1975) החלה להתפרסם בבריטניה סדרת לוחות שנה ע"י Allen and Unwin, המו"ל הבריטי של כתבי טולקין, בשיתוף פעולה הדוק עם כריסטופר טולקין. הכנת הלוח אשר פורסם ב 1974, החלה עוד בחייו של טולקין, והוא הכיל רבים מן הציורים אשר פורסמו בלוח של 1973. ציורים אחרים כללו את יער לות'לוריין באביב וטניקווטיל, אשר צוייר כ 40 שנה קודם.

ציורי העט והדיו שהופיעו בלוחות השנה של 1976, 1978 ו-1979, נצבעו בהזמנה על ידי H.E. Riddett.

בשנת 1979 יצא ספר בשם ציורים מאת ג.ר.ר. טולקין, בעריכתו ועם הקדמה של כריסטופר טולקין. הספר הינו בעיקר אסופה של כל הציורים, איורים ותמונות שהתפרסמו בסדרת לוחות השנה, עם מעט תוספות, ומספר איורים שלא פורסמו לפני כן.

בשנים שלאחר מכן התפרסמו ספרים נוספים עם ציוריו של טולקין.

האולם של באורן
האולם של באורן מופיע בהוביט בפרק אכסניה משונה.

 

מעון באג
ביתו של בילבו, מעון באג, מופיע בהוביט בפרק האחרון, השלב האחרון.

 

בילבו מגיע לבקתות אלפי הרפסודות
איור זה ששמו בילבו מגיע לבקתות אלפי הרפסודות, הופיע רק במהדורה השניה של ההוביט באנגליה, שיצאה ב 1937. המהדורה הראשונה, מוקדם יותר באותה שנה, לא כללה ציורים בצבע. ציור זה היה היחיד שנדחה, מבין חמישה שהוגשו למהדורה האמריקאית ב 1938.
הציור מראה את השמש זורחת, ואולם הטקסט מספר במפורש כי הבוקר טרם האיר כאשר בילבו הגיע אל הבקתות. בציור נוסף, שפורסם בלוח השנה של שנת 1979, נראה מעין תקריב של אחת החביות, עם בילבו שרוע על גבה, והירח המלא מאיר את הנהר.

 

דלתות דורין - שערי מוריה
הציור דלתות דורין, מופיע באחוות הטבעת בפרק מסע באפלה.

 

דלת הכניסה הצפונית בכנסיית סנט אדוארד ב-Stow-on-The-Wold
בעיירה Stow-on-The-Wold, צפונית מערבית לאוקספורד, נמצאת כנסיית הקהילה סנט אדוארד. משני צידי דלת הכניסה הצפונית, גדלים עצי טקסוס שגזעיהם נראים כשני עמודים תומכים. הייתכן כי זו היתה ההשראה לציור דלתות דורין?

 

טניקווטיל - מקום מושבו של מאנווה בואלינור
טניקווטיל הוא ציור בצבעי מים שצוייר כנראה בסביבות 1927-8. הוא הופיע לראשונה בלוח השנה של שנת 1974 ולאחר מכן שוב בלוח השנה שהוקדש לסילמריליון, ב 1978. טניקווטיל (Taniquetil) הנקרא גם אויולוסה (Oiolosse), אמון אוילוס (Amon Uilos) וההר הלבן תמיד, היה הגבוה בהרים שהגנו על ואלינור והגבוה בהרי ארדה. עליו קבע מאנווה את כס מלכותו.

 

בילבו מגיע לבקתות אלפי הרפסודות
יער לות'לוריין באביב הוא ציור בעפרונות צבעוניים המשקף את תאור היער כפי שכתוב בפרק החמישי של הספר השני של אחוות הטבעת. הציור הופיע לראשונה בלוח השנה של שנת 1974 ולאחר מכן שוב בלוח השנה של 1978.

 

הערות

הבעלות וזכויות היוצרים על ציוריו של טולקין שייכים לאחוזת טולקין. השימוש בציורים באתר זה, שאינו אתר למטרות רווח, נעשה לצרכי העשרה בלבד, תחת ההגדרה של שימוש הוגן על פי חוק זכויות יוצרים.

מקורות:

  1. Pictures by J.R.R.Tolkien – Foreword & Notes by Christopher Tolkien
  2. Tolkien Gateway
  3. Stow on the Wold, St Edward's Church church

סגור לתגובות.