543 ער"א

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

543 שנים מזריחת השמש
האירוע הקודם: 527 ער"א האירוע הבא: 1 עש"נ
Fa 543 01.jpg
צבא הואלאר נוחת בבלריאנד, חורבנה של בלריאנד
צבא הואלאר נוחת בבלריאנד ותוקף את מורגות. כוחותיו של מורגות מובסים לחלוטין ושרידי הפליטה נמלטים למזרח. מורגות נשבה, נכפת ומוצא אל מעבר למעגלי העולם.

איאונווה, כרוזו של מאנווה, מחזיק בשני הסילמארילי שנותרו מכתרו של מורגות. מאידרוס ומאגלור, היחידים שנותרו בחיים מקרב בניו של פיאנור אוזרים עוז ודורשים את הסילמאריל. הם נענים בסירוב מוחלט ובתשובה שרק בואלינור יחליטו לגבי משפטם. הם מחליטים לחטוף את הסילמארילי, הם מצליחים אך מגלים שהסילמארילי צורבים את כפות ידיהם. כלומר: הם לא ראויים להחזיק בהם. מאידרוס קופץ עם הסילמאריל שלו לתוך יורת לבה רותחת ומאגלור משליך את הסילמאריל שלו לתוך הים ונותר משוטט על החוף בעצב. כך בא הקץ על שני הסילמארילים.

בתקופה זו חלק גדול מבני הלילית עוזב את בלריאנד ושט מערבה לואלינור. חלק מבני הלילית מעדיפים להשאר.

בלריאנד שוקעת. כיוון שמורגות השקיע כל כך הרבה מכוחו באדמת בלריאנד ועקב הקרבות העזים אדמת בלריאנד מושמדת ושוקעת מתחת לגלים. מלבד כמה איים ספורים, תוך כמה שנים בלריאנד לא קיימת יותר. מה שיש ממזרח לבלריאנד, הארץ התיכונה, הופך להיות מערבי. ארד לואין (ההרים הכחולים) ואוסיריאנד, במזרח בלריאנד, מהווים את מערב היבשת: הארץ התיכונה.


באנציקלופדיה של ארדה יש מידע נוסף על ואלאר, בלריאנד, מורגות, איאונווה, מאנווה, סילמארילי, מאידרוס, מאגלור, בני פיאנור, ואלינור , בני לילית, ארץ התיכונה, ה ארד לואין ו אוסיריאנד.

Personal tools