1448 עש"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

1448 לעידן השלישי
האירוע הקודם: 1447 עש"ל האירוע הבא: 1540 עש"ל
Ta 1448 01.gif
המורדים נחלצים ותופסים את אומבאר
כשבניו של קאסטאמיר אספו את כל הכח שיכלו (כי לאלדאקאר לא היו ספינות) הם ביססו את עצמם באומבאר ועשו אותה למקלט לאויבי המלך ולאחוזה עצמאית.

אומבאר נותרה במלחמה עם גונדור למשך שנים רבות ואיום לחופיה ולמעבר בים. אומבאר לא הוכנעה שוב לחלוטין עד ימיו של אלאסאר (אראגורן) ודרום גונדור נהפכה לארץ מחלוקת בין שודדי-הים למלכים.

אובדנה של אומבאר היה מכה קשה לגונדור, לא רק בגלל אבדן השטחים בדרום והחלשות השפעתה בהאראד, אלא מכיוון ששם הכניע אר-פאראזון, מלכה האחרון של נומנור, את סאורון ושם היה עמוד ובראשו כדור קריסטל שלכד את אור השמש והירח ונראה כמו כוכב מבהיק על חופי גונדור כמו גם מהים. אך כשאומבאר נפלה לידיו של משרתי סאורון עם חזרתו (שהלכה והתקרבה) המזכרת להשפלתו הופלה לארץ. עם חזרתו של אלדאקאר לשלטון נתערבו בתי הדונדאין עם אנשי הצפון כי רבים מאנשי גונדור מתו במלחמה ואלדאקאר הרעיף טובות על אנשי הצפון שסייעו בידו לחזור לשלטון. לגונדור נוספו אנשים רבים שבאו מהצפון והדבר לא האיץ בתחילה את שקיעתם של הדונדאין כפי שחששו אנשי גונדור. עם זאת השקיעה נמשכה בהדרגתיות עקב הישיבה בארץ התיכונה ואובדנה של נומנור.


באנציקלופדיה של ארדה יש מידע נוסף על אומבאר, קאסטאמיר, אלדאקאר, מלך גונדור, גונדור, הממלכה, אראגורן השני, שודדי הים של אומבאר, האראד, אר פאראזון, סאורון, דונדאין , ארץ התיכונה, ה ו נומנור.

Personal tools