מדוע לא הייתה לטבעת שליטה על טום בומבדיל?

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

טום בומבדיל הוא תעלומה בארץ התיכונה: איננו יודעים מי הוא ומה מקורו. טולקין הצהיר באחד ממכתביו שבומבדיל נוצר לפני שהוא בכלל חשב לכתוב את "שר הטבעות", והוא הוסיף אותו שם רק בגלל שרצה שלהוביטים תהיה הרפתקה בדרך לריוונדל. למרות זאת, טולקין השתמש בטום כדי להצהיר משהו לגבי הטבע של הכוח והשליטה. טום מביע מציאות שבה הרצון היחיד הוא ההבנה בלבד. הוא לא מעונין לעשות שימוש בהבנה שלו. כך כוח ושליטה הם חסרי חשיבות ולא משפיעים עליו: "הוא אדון בדרך מיוחדת: אין לו פחד, ולא רצון לשלוט או לרכוש. הוא בקושי יודע או מבין דברים כאלו ורק ממלכתו הקטנה מענינת אותו. [הוא מייצג] את הרוח שרוצה הבנה וידע על דברים אחרים, על ההיסטוריה שלהם וטבעם... ולא מעונינת 'לעשות' משהו עם הידע הזה...." (מכתבו של טולקין/ מס' 153)

ומתוך המועצה של אלרונד: "'ואולי לא מאוחר לשלוח מלאכים אליו ולבקש את עזרתו?' שאל ארסטור. 'מסתבר שגדול כוחו אף מכוח הטבעת.' 'לא הייתי אומר זאת במילים אלו,' אמר גאנדאלף. 'נכון יותר לומר שאין לטבעת שליטה בו. אדון הוא לעצמו. אך אין בכוחו להשפיע על הטבעת ולבטל את שליטתה על זולתו.'" ("חבורת הטבעת", עמ' 275).

הטבעת איננה משפיעה על טום בומבדיל מכיון שהוא מחוץ לכל הנושא של כוח ושליטה: טולקין משתמש בטום כדוגמה לכך שאפילו המאבק העז בין טוב לרע, מאבק שנראה אבסולוטי, הוא רק חלק מהמציאות הכוללת.


באנציקלופדיה של ארדה יש מידע נוסף על טבעת האחת, ה, טום בומבדיל, ארץ התיכונה, ה, הוביטים , ריוונדל , מועצת אלרונד, ארסטור, גאנדאלף ו אלרונד.

Personal tools